‚Naprosto neakceptovatelné.‘ Část opozice kritizuje výběr nejvyššího státního zástupce

Novým nejvyšším státním zástupcem bude Igor Stříž, rozhodla vláda. Stříž byl už od začátku července řízením nejvyššího státního zastupitelství pověřený poté, co ve funkci skončil Pavel Zeman. Jeho jmenování ale kritizuje část opozice. Například poslanec za KDU-ČSL Marek Výborný nebo Zbyněk Stanjura z ODS kritizují komunistickou minulost Stříže coby vojenského prokurátora. Naopak Kateřina Valachová (ČSSD) výběr chválí.

Praha (Aktualizováno: 21:25 12. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Pro mě je naprosto neakceptovatelné to, aby nejvyšším státním zástupcem, byl člověk, který na sobě nese ten škraloup, že byl součástí vojenské prokuratury před rokem 1989,“ kritizoval výběr lidovecký poslanec Marek Výborný | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pro mě je naprosto neakceptovatelné to, aby nejvyšším státním zástupcem, to znamená hlavou veřejné žaloby, byl člověk, který na sobě nese ten škraloup, že byl součástí vojenské prokuratury před rokem 1989. Tedy té prokuratury, které se báli i sami komunisté,“ kritizoval nového nejvyššího státního zástupce Marek Výborný (KDU-ČSL) ve vysílání Radiožurnálu.

Stříž: Nepřipustím, aby trestní věci byly ovlivňovány mimo působnost státního zastupitelství

Číst článek

Výborný dodal, že nezpochybňuje Střížovu odbornou erudici nebo jeho působení v roli náměstka nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Vadí mu ale fakt, že podle něj nevyjádřil politování nad postihy mladých lidí, kteří odmítali sloužit v komunistické armádě.

„Pozice nejvyššího státního zástupce má rovinu symbolickou a myslím, že nemůžeme rezignovat na historické dědictví. A vůbec bych to nespojoval s nezávislostí samotného Igora Stříže,“ uvedl dál Výborný.

Podobný názor sdílí i Zbyněk Stanjura z ODS. Na svém twitteru uvedl, že jde o „hanebnou personální politiku“. „Po volbách ho odvoláme.“

Europoslanec Stanislav Polčák ze STAN na twitteru napsal, že Igor Stříž na Nejvyšším státním zastupitelství odvedl kus práce. „Ale v čele soustavy by po třiceti letech od roku 1989 měla být osobnost už bez tohoto nánosu. Vládní tanečky kolem obsazení klíčového postu na kreditu také NSZ nepřidají,“ míní.

Důvěra v právo

Naopak Kateřina Valachová, poslankyně za vládní ČSSD, oceňuje především to, že je situace kolem nejvyššího státního zastupitelství nyní uklidněná.

Novým nejvyšším státním zástupcem bude Igor Stříž. Vláda schválila návrh ministryně Benešové

Číst článek

„Uplynulo 30 let a pro mě je klíčové, že turbulence kolem odstoupení nejvyššího státního zástupce byla zažehnána potud, že bude obnovena důvěra v právo, ve spravedlnost a v to, že nejvyšší státní zastupitelství bude fungovat tak, jak fungovalo minulou dekádu pod vedením Pavla Zemana,“ řekla poslankyně pro Radiožurnál.

„Nemohou vzniknout žádné pochybnosti o tom, že by pověřený státní zástupce neměl dostatečné kompetence, nebo dokonce že by hrozilo nedostatečné prošetření či zmaření prošetření některých závažných kauz,“ argumentovala.

Připomněla přitom, že v Česku stále platí zákony, které se s komunistickou minulostí vypořádávají, jako je například lustrační zákon. Současná pravidla jsou podle ní dostatečně přísná.

Jiří Svatoš, btk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme