Část peněz z restitucí dostane i církev, která před rokem 1948 neexistovala, tvrdí teolog

Vládní koalice napodruhé ve sněmovně schválila zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi. Pro bylo 102 poslanců, což stačilo k přehlasování senátního veta. Podle představitelů církví je navrácení majetku správné, jen záleží na citlivosti postupu. Nesouhlasí ale například s tím, že část peněz dostane alespoň v jednom případě církev, která před rokem 1948 neexistovala.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel sv. Jakuba Většího v Železném Brodě

Kostel sv. Jakuba Většího v Železném Brodě | Foto: Noemi Fingerlandová

Římskokatolický kněz, bývalý mluvčí České biskupské konference Miloslav Fiala vyjadřuje spokojenost nad schválením církevních restitucí, přesto má smíšené pocity.

Podle něj bude u 80 procent společnosti, která je proti vrácení církevního majetku, speciálně katolické církvi, nesouhlasná nálada přetrvávat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O církevních restitucích mluvili v Ozvěnách dne Radiožurnálu římskokatolický kněz, bývalý mluvčí České biskupské konference Miloslav Fiala a religionista a teolog Ivan Štampach

„Bude velice záležet na citlivosti provádění, na proceduře vrácení majetků a vyplácení finanční náhrady, aby se veřejné mínění neobrátilo ještě víc,“ říká Fiala a pokračuje:

„Zároveň ale aby procedura probíhala přesně podle právního řádu, aby diecéze měly skupiny odborníků - ekonomů, právníků a jiných lidí, kteří by zohlednili názory většiny společnosti.“

Podle Fialy by si církve měly uvědomit, a speciálně katolická církev, že prioritou života církve a křesťanství je běžná pastorace.

Poslanci v noci schválili církevní restituce, zákon míří k prezidentovi

Číst článek

„Desatero by mělo být na prvním místě zájmů, činnosti, plánování a všech druhů aktivit. A aby postupně společnost uznávala, že křesťanská církev má určitou společenskou funkci ve prospěch věřících a celé společnosti, zvláště okrajových skupin,“ vysvětluje Fiala.

Projevit by se to mělo na činnosti charity, diakonie, školství a zdravotnictví. Přesvědčovat společnost službou, to je podle římskokatolického kněze důležité.

Peníze nejsou ničím podložené

Podle teologa Ivana Štampacha je v pořádku, když církve dostanou nazpátek pozemky, u kterých je podle zákona nutné prokázat vlastnictví k 25. únoru 1948. Co ale není v pořádku, jsou podle Štampacha obrovské částky peněz, které nejsou ničím podložené:

„Jsou tam církve, které vlastně nevědí, co by se jim mělo vracet, a dostanou miliardy, nebo dokonce alespoň v jednom případě je tam církev, která k 25. únoru 1948 neexistovala.“

Církve mají dostat zpět část majetku zabaveného komunisty po roce 1948 a za ten majetek, který není možné vrátit, jim podle zákona náleží peněžní vyrovnání v hodnotě 59 miliard během 30 let. Stát by naopak přestal vyplácet platy duchovním.

Zákon, na který čeká kromě církví i řada obcí se zablokovaným majetkem, ještě musí podepsat prezident.

Církevní restituce | Foto: ČTK

Michaela Vydrová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme