Část poslanců se znovu pokusí prosadit zvýšení mateřské

Celkem čtyři mimořádné schůze čekají ode dneška v tomto týdnu poslance. Na programu sněmovny je tak třeba zvýšení mateřské na loňskou úroveň, vyplacení 13. důchodů nebo zrušení poplatků ve zdravotnictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Tomáš Adamec

Kvůli zdržovací taktice pravicových zákonodárců se mají také tyto body projednat na jednom z mimořádných zasedání, o které požádala levice. Jak dodává zpravodajka Rádia Česko Milada Richterová, například sociální demokraté věří, že tak v dolní komoře konečně dojde i na jejich návrhy.

Času je prý dost

Podle informací Rádia Česko nejen kvůli stále nedokončené řádné schůzi, ale i možným svoláváním dalších mimořádných zasedání. Českému rozhlasu to potvrdil místopředseda ČSSD Milan Urban:

Přehrát

00:00 / 00:00

O obsahu mimořádných schůzí mluvila reportérka Rádia Česko Milada Richterová

"Budeme na schůzi jednat tak dlouho, až to doprojednáme. Myslím, že je na to dostatek času, takže i přes obstrukce se o návrzích bude hlasovat. Nejdůležitější jsou mateřské, to znamená, aby se to vrátilo na původní stav. A to ostatní je samozřejmě taky důležité. Uvidíme, jestli na tom bude shoda s jinými politickými stranami."

Také předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik věří, že teď už se zákony, které prosazuje levice, podaří ve sněmovně probrat a schválit:

"Já jsem mírný optimista. Zejména v životě jsem optimistou, takže i v práci. A myslím, že aspoň kousek dál bychom se dostat mohli. A pokud ne, tak budeme hledat další cesty jak návrhy v ještě rozumném čase prosadit. Z našeho pohledu bych byl rád, aby se rozhodlo o mateřské. Aby se rozhodlo hlasováním, nikoli oddalováním hlasování."

Nutno říci, že mezi zákony, o kterých by se dnes mělo ve sněmovně mluvit, je kromě předloh levice i návrh lidovců na zvýšení mateřské na loňskou úroveň. Také místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová tedy doufá, že se na mimořádném zasedání dolní komory podaří tento bod odhlasovat:

"Náš návrh je tam zařazen. Protože my víme, že sociální demokracie tento návrh podporuje, doufám, že bude schválen na této mimořádné schůzi. KDU-ČSL bude hlasovat pro program této schůze."

Pravice odmítá zadlužování

Přijetí zákonů, které mají zavést také jednorázové 13. důchody, zrušení regulačních poplatků nebo proplácení tří dnů nemoci ve sněmovně zatím blokuje a odráží pravice.

A podle předsedy poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře zůstane i na mimořádné schůzi postoj občanských demokratů k těmto předlohám stejně zásadně odmítavý:

"My budeme o té pozici jednat před schůzí a pak naše stanovisko sdělíme a vyjádříme ho v hlasování. Taktiku sdělovat nebudu - bude trvat náš postup v tom smyslu, že budeme dál bránit v přijetí zákonů, které zhoršují finanční situaci země, zvyšují rozpočtový schodek. Takový postup nepochybně bude pokračovat."

Pravicoví poslanci se tedy budou dál snažit přijetí levicových norem i na mimořádné schůzi sněmovny zabránit. Také za TOP 09 to Českému rozhlasu potvrdil a důvod zopakoval místopředseda strany Miroslav Kalousek: "Postavíme se k nim tak, jako jsme hlasovali u Janotova balíčku, u státního rozpočtu. Jsme prostě proti každému návrhu, který prohlubuje už tak neúnosný deficit státního rozpočtu."

Na další schůzi o korupci

Na další dny v tomto týdnu iniciovala svolání dvou mimořádných schůzí sněmovny i ODS. Na jejich programu je například debata o údajné korupci při pořizování stíhaček gripen a poslanecká novela horního zákona.

Ta se stala jedním z důvodů velmi ostrého sporu poslance za Stranu zelených Martina Bursíka s premiérem Janem Fischerem.

Konec mimořádných schůzí poslanců není jasně stanovený. A vzhledem k dosavadním obstrukcím v minulých čtrnácti dnech nelze vyloučit, že se bude sněmovna scházet i příští týden.

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme