Část republiky zasáhla silná sněhová bouře, na Plzeňsku řádí vichr

Zima dnes o sobě dala opět vědět v plné síle. Jihovýchod Vysočiny zasáhla silná sněhová bouře. Nejhorší situace je na Třebíčsku, kde mnoho řidičů uvízlo v bílé tmě. Silnice během několika málo minut zasypala dvaceticentimetrová vrstva sněhu a na několika místech se doprava zcela zastavila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněhová bouře na Vysočině | Zdroj: ČTK

V Třebíči jsou ucpané všechny silnice vedoucí do města a stojí na nich dlouhé kolony. Zkolabovala i městská hromadná doprava, nejezdí žádné spoje a lidé musejí chodit pěšky.

Uvízlé kamiony zatarasily i hlavní tah na Vídeň poblíž Čížova u Jihlavy a také u Moravských Budějovic. Kolony aut se tvoří rovněž na dálnici D1 mezi Měřínem a Velkou Bíteší. Podle silničářů je lepší na dálnici vůbec nevyjíždět.

Vánice zasáhla i Olomoucký kraj a především nejvyšší moravské hory - Jeseníky. V okolí Pradědu stále hustě sněží a fouká silný vítr. Protože má podobné počasí vydržet i zítra, vydala Horská služba varovné doporučení pro turisty, aby se vyhnuli hřebenovým partiím.

Pokud se vyplní předpověď meteorologů a během zítřka nasněží v Jeseníkách dalších 20 centimetrů prašanu, je pravděpodobné, že se zvýší lavinové nebezpečí ze druhého, tedy mírného, na třetí stupeň, který znamená značné nebezpečí.

Silný nárazový vítr trápí především západ republiky. V Plzeňském kraji už hasiči vyjížděli ke dvěma desítkám padlých stromů. Nejhorší situace byla odpoledne v Plzni. Topol tam spadl na potrubí a způsobil škodu až 100.000 korun. S jeho odstraněním musel pomáhat jeřáb. Další stromy se zřítily na zaparkovaný automobil a troleje, což na půl hodiny zastavilo omezilo provoz.

Energetici hlásí asi desítku poruch na rozvodech vysokého napětí a zhruba stovku na nízkém napětí. Vichřice komplikovala i jízdu po dálnici D5 na trase z Rozvadova do Plzně. Kvůli prudkým nárazům větru mnozí řidiči raději zpomalovali.

Podle varování Českého hydrometeorologického úřadu hrozí silný vítr hrozí od dnešního poledne až do zítřejších 23 hodin na většině území. Výstraha platí pro kraje Praha, Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký, Ústecký, Vysočina, Olomoucký a Moravskoslezský.

O tom, co počasí v příštích hodinách a dnech chystá, se více dozvíte z podrobné předpovědi, kterou pro vás připravujeme každý den z údajů od Českého hydrometeorologického ústavu.

Aktuální informace o dopravní situaci můžete zjišťovat na webu Zelené vlny anebo ze svých mobilních telefonů na wap.rozhlas.cz.

Jana Kosová, Martin Hromádka, Andrea Švubová, Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme