Část senátorů a lékařská komora žádají Ústavní soud o zrušení úhradové vyhlášky

Část senátorů a Česká lékařská komora žádají Ústavní soud, aby zrušil úhradovou vyhlášku. Tu každoročně vydává ministerstvo zdravotnictví a určuje v ní ceny výkonů. Letos se ceny na rozdíl od předchozích let nemění a zůstávají na úrovni roku 2011.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oddělení lékařské genetiky v Thomayerově nemocnici

Oddělení lékařské genetiky v Thomayerově nemocnici | Foto: Filip Jandourek

Někteří senátoři vyhlášku označili za restriktivní. Podle lékařské komory můžou příjmy ambulantních specialistů klesnout až o 20 procent.

Mezi předkladateli podání k Ústavnímu soudu je i senátorka Alena Dernerová z hnutí Severočeši. Podle ní je diskuze s ministerskými úředníky o vyhlášce jen formální.

Přehrát

00:00 / 00:00

O úhradové vyhlášce diskutovali prezident České lékařské komory Milan Kubek a náměstek ministra zdravotnictví, Ferdinand Polák

„Je to taková hra na diskuzi, kdy se mohou připomínkovat určité věci, ale stejně na ně ministerstvo nereflektuje, protože se šetřit musí. Vstupy vysoké zůstanou a doktoři, dělejte si, co chcete. Protože už není jiná síla a moc, kam se obrátit, je jediná cesta Ústavní soud,“ tvrdí Dernerová.

Senátorům z ČSSD a také České lékařské komoře vadí, že vyhláška nezohledňuje například vyšší DPH. Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera to ale není důvod pro stížnost k Ústavnímu soudu.

„Není žádný důvod, proč to dávat k Ústavnímu soudu. To, že proti úhradové vyhlášce jsou protesty, je ze strany uživatelé celkem legitimní a jasné, protože poprvé za posledních deset let byla úhradová vyhláška bez nárůstu meziročního úhrad, což je způsobeno současnou hospodářskou situací a nutností šetřit ve zdravotnickém systému,“ vysvětluje Heger.

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka vyhláška staví lékaře do neřešitelné situace: „Zákon říká, že každý pacient má právo na péči na úrovni poznatků vědy. Buď budeme porušovat tento zákon a své etické principy, nebo část zdravotní péče musíme pacientům zaplatit ze svého.“

„Úhradová vyhláška je věcí exekutivní a nepatří na stůl Ústavního soudu,“ míní náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

Jan Herget, mkp, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme