Část senátorů má k přímé volbě prezidenta výhrady, nejspíš ale projde

Senátoři odpoledne rozhodnou, jestli budou lidé nástupce Václava Klause na Hradě volit přímo, nebo tato povinnost zůstane pouze zákonodárcům. Podle novely Ústavy by kandidáta mohli navrhnout i občané, a to peticí s 50 tisíci podpisy. Zatím vše nasvědčuje tomu, že změna Senátem projde beze změny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze Senátu 4.8.2011

Schůze Senátu 4.8.2011 | Foto: Filip Jandourek

Sociální demokraté říkají, že potřebné hlasy pro přijetí ústavní novely jsou z jejich strany zaručené.

Senátor ČSSD Jiří Dienstbier přímou volbu podpoří i přes určité výhrady, které k novele má.

Přehrát

00:00 / 00:00

Senátoři Jiří Oberfalzer z ODS a Jiří Dienstbier z ČSSD mluvili o přímé volbě v Ozvěnách dne Radiožurnálu

„Výhrady trvají, nicméně nejsou tak zásadního významu, abychom kvůli nim hlasovali proti přímé volbě. Takže návrh ústavního zákona v naprosté většině podpoříme,“ potvrdil Dienstbier ve vysílání Radiožurnálu.

O tom, že novele umožní průchod horní komoru, mluví také senátoři ODS. Pro jsou zhruba tři pětiny jejich klubu. V dalších stranách část senátorů novelu podpoří a část nikoliv. Možná se tak bude počítat každý hlas.

Češi nejsou na přímou volbu prezidenta připravení, míní socioložka Šiklová

Číst článek

Kritici změně Ústavy vytýkají třeba to, že hlavě státu nedává žádné pravomoci navíc, a přímo volený prezident by tak mohl mít tendence negovat politiku vlády i zákonodárců.

„Myslím, že je to nonsens, jak je to postaveno, protože přímo volený prezident by měl mít daleko větší postavení v našem ústavním řádu, mel by mít větší pravomoci. My se ubíráme přesně opačnou cestou, jeho postavení se oslabuje,“ míní například senátor ODS Jiří Oberfalzer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentář politického analytika Radiožurnálu Petra Nováčka

Volba prezidentů by byla podobně jako u senátorů dvoukolová a do druhého kola by postoupili dva nejúspěšnější kandidáti. Jméno kandidáta by mohlo navrhovat buď 20 poslanců, deset senátorů nebo sami občané, pokud by se jich pod petici podepsalo alespoň 50 tisíc.

Po změnu Ústavy je potřeba třípětinová většina přítomných senátorů. Politický komentátor Radiožurnálu Petr Nováček se domnívá, že přímá volba nakonec Senátem projde.

„Většina se najde, ovšem s jednou podmínkou, že předsedové nejsilnějších senátorských klubů, což znamená sociálnědemokratického a ODS, říkají pravdu, totiž že nebudou uplatněny takové pozměňovací návrhy, jež by Senát v posledku schválil a znamenaly by, že se Senát pokusí poslat nazpátek sněmovně tuhle ústavní novelu se změnami. To by bylo velmi komplikované,“ podotkl Nováček.

Václava Marešová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme