Část senátorů podává stížnost na úhradovou vyhlášku. Koeficienty jsou prý složité

Šestnáct senátorů navrhuje Ústavnímu soudu zrušit část letošní úhradové vyhlášky ve zdravotnictví. Skupině se nelíbí údajně složité koeficienty, které rozdílně upravují úhrady v jednotlivých krajích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Koeficienty odrážejí migraci pojištěnců mezi kraji, nikoli jejich skutečnou nemocnost. Podle senátorů tak vznikají nerovnosti v úhradách poskytnutých za stejnou péči jednotlivým nemocnicím.

„Koeficienty nejsou v souladu s běžnou logikou a ani s tím, co říká náš právní systém," vysvětlila senátorka Jitka Seitlová ze Strany Zelených.

Podle senátora Jana Žaloudíka z ČSSD by měla být vyhláška transparentní a úhrady pro nemocnice předvídatelné: „Nemůžeme se tam dopouštět různých her koeficientů."

Pod návrhem je podepsáno 16 senátorů z různých klubů. Ústavní soud požádali o přednostní projednání jejich návrhu. Pokud soud jejich stížnosti vyhoví, koeficienty se přestanou zohledňovat.

Úhradová vyhláška každoročně ve zdravotnictví stanovuje hodnoty bodu, výši úhrad a regulační omezení. Podle ní pak platí pojišťovny nemocnicím a lékařům.

ČTK, Tereza Chlubná, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme