Část školek má podle ombudsmana nevhodná kritéria pro přijímání dětí

V kanceláři veřejného ochránce práv se hromadí stížnosti rodičů na kritéria přijetí do mateřských škol. Ombudsman proto nechal udělat průzkum možné diskriminace nebo neférového jednání vedení školek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třída motýlků | Foto: Jana Káninská

Zjistila se tak problematická kritéria, která mohla vést až k nepřímé diskriminaci, doplňuje právník kanceláře veřejného ochránce práv Michal Čermák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pochybnost kritérií rozebral právník kanceláře veřejného ochránce práv Michal Čermák

„Nejproblematičtější kritérium je asi kritérium vztahu rodičů k orgánům veřejné moci nebo obci. Uvedl bych jako příklad, jeli rodič lékař, zdravotní sestra nebo učitelka , tak jeho dítě má přednost při přijímání do mateřské školy.“

„Toto kritérium je velice časté a z našeho pohledu nejvíce problematické. Zákon žádné takové zvýhodňování rozhodně neumožňuje a je to zcela určitě poměrně brutální nezákonnost – z našeho pohledu,“ upozornil Čermák.

Sporné je i kritérium věku dítěte nebo zaměstnanosti rodičů či dokonce dobrý zdravotní stav dítěte. Právníci vypracovali takzvané desatero rovného zacházení v přístupu k předškolnímu vzdělávání, které má sloužit jako doporučení.

Milan Kopp, Gabriela Grmolcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme