Část Slovanské epopeje možná zamíří do Prahy

Na zámku v Moravském Krumlově odpečetili Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Odborníci teď budou několik dnů zkoumat stav pláten a jejich způsobilost k možnému přesunu do Prahy. Místo vystavení série Muchových obrazů se stalo předmětem sváru právě mezi Prahou a Moravským Krumlovem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muchova Slovanská epopej | Foto: Tomáš Berger

Odpečetění sálu, kde byly obrazy vystaveny, symbolického aktu smíru mezi Prahou a jižní Moravou, se účastnili představitelé Moravského Krumlova, jihomoravský hejtman, ministr kultury i zástupci společnosti Incheba, která moravskokrumlovský zámek vlastní.

Spory o epopej vedly až k uzavření zámku. Plátna mohou podle dohod zůstat na moravskokrumlovském zámku, ale zatím jen tuto sezónu. Pět z nich už přitom ještě před zapečetěním zámku pražští galeristé srolovali a připravili pro transport do Prahy.

„Reálně začínají jednání o tom, zda epopej zůstane na moravskokrumlovském zámku kompletní, či nikoliv,“ referovala z místa redaktorka ČRo Gabriela Grmolcová.

Pražští galeristé chtějí prozkoumat stav několika pláten a budou-li schopna převozu, případně je pak vystavit v Praze.

To se ale nelíbí představitelům Moravského Krumlova ani ministerstvu kultury. Ti si myslí, že by se celý cyklus obrazů měl vystavovat pohromadě.

Gabriela Grmolcová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme