Část sošky z pražského orloje se vrátila do Prahy, hlava Lakomce se ztratila v roce 1945

Na odbíjení Pražského orloje čekají denně tisíce turistů. Jeho součástí je i soška Lakomce, která byla při druhé světové válce poničena. Část originálu se ale nedávno našla a vrátila se do sbírek Muzea hlavního města Prahy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nalezená hlava sochy Lakomce

Nalezená hlava sochy Lakomce | Foto: Ondřej Bambas | Zdroj: Český rozhlas

Astronomické hodiny jsou ozdobeny několika soškami. Vedle figurek apoštolů je tu například Smrtka, Archanděl Michael nebo Lakomec. Originální součásti astronomických hodin ale lidé normálně nevidí. Památky má ve svém depozitáři Muzeum hlavního města Prahy, říká historik umění muzea Matěj Pospíšil.

Tam nově přibyla i nalezená dřevěná hlava Lakomce, která se měla do nedávna za ztracenou.

O sochy Stalina ani Gottwalda není zájem. V Německu se je nepovedlo prodat

Číst článek

„K té nejstarší a patrně i nejvzácnější akvizici patří Mánesova orlojová deska, což je malba na mědi, kterou Josef Mánes namaloval pro orloj v roce 1865. Už v roce 1880 byla ale vyměněna za kopii od Antonína Lišky, protože originál od Mánesa byl velmi vysoce umělecky ceněn,“ vysvětluje Radiožurnálu Pospíšil.

Deska je vedená ve sbírce pod inventárním číslem 87, je tak vůbec jedním z prvních sbírkových předmětů pražského muzea. Později přibyl k desce soubor osmi soch, které jsou umístěny po okrajích kalendářní a astronomické části.

„Jako první se k nám dostala socha Marnivce – což je postava se zrcadlem – již před druhou světovou válkou z ne úplně jasných důvodů. Patrně již byla ve špatném stavu a byla nahrazena kopií,“ říká historik.

Mánesův roční cyklus rolnických prací na Staroměstském orloji | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Maros Mraz

Zbytek se dostal do muzea až po druhé světové válce. V jejím závěru – v květnu 1945 – došlo k značnému poškození části radnice. Socha lakomce se měla dokonce za zničenou. Někdo ale část cenné památky zachránil.

 „Bezprostředně po požáru radnice a zničení orloje měl někdo údajně fragment hlavy sebrat a uschovat ho u sebe. Tento člověk měl po roce 1948 emigrovat do Ameriky a tam v rámci krajanských styků fragment prodal paní, která ho, tuším, před rokem nabídla Muzeu hlavního města Prahy k odkoupení,“ vypráví Pospíšil.

V současnosti prochází Staroměstská radnice rekonstrukcí. Její součástí je i obnova výzdoby a výměna některých replik včetně sochy středověké Madony. Její originál je uložen ve sbírkách Muzea hlavního města Prahy.

Ondřej Bambas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme