Část státních fondů neplní základní funkce, NKÚ navrhuje jejich zrušení nebo sloučení

Čtyři ze šesti státních fondů neplní účel, kvůli kterému vznikly. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad, jehož pracovníci se zaměřili na roky 2008 až 2010. Konkrétně se prověrka týkala fondů životního prostředí, bydlení, kultury a pro rozvoj české kinematografie. Kvůli nedostatkům navrhují kontroloři některé z nich sloučit nebo úplně zrušit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Marián Vojtek

Z prověrky například vyplývá, že Státní fond kultury neposkytl během posledních šesti let na kulturu žádnou dotaci.

„A to přesto, že právě to je podle zákona jeho hlavním posláním. To je důvod, proč NKÚ navrhuje zvážit zrušení nebo sloučení některých ze státních fondů,“ řekla Radiožurnálu mluvčí úřadu Olga Málková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké nedostatky našli kontroloři při prověrce státních fondů, vysvětlovala v Ozvěnách dne členka kolegia NKÚ Eliška Kadaňová

Podle NKÚ je problém především v zákonech, které neříkají jasně, jak mají být fondy financovány.

„Zákony nekladou důraz na to, aby byly zajištěny dostatečné příjmy fondů, a ty se tak nespoléhaly na dotace státu, které by měly být jen mimořádným zdrojem příjmu. Zákony také velice široce vymezují samotné využití peněz fondů,“ vysvětlila mluvčí.

Kromě toho fondy chybovaly i v oblasti majetku. Třeba Státní fond životního prostředí nedokázal dohledat mobilní telefony, notebooky a nábytek v hodnotě téměř tří milionů korun.

„Na místo toho, aby se pokusil majetek dohledat, případně najít viníka, který mohl za to, že majetek zmizel, tak manko prostě odepsal,“ poukázala Málková.

Adeptem na zrušení je podle NKÚ Fond kultury ČR

Číst článek

V případě Státního fondu kultury kontroloři upozornili třeba i na kontroverzní pronájem památkově chráněného domu U Hybernů, kde se oproti původní smlouvě o rok posouvala doba kolaudace, a ministr dokonce podepsal i snížení smluvní pokuty pro nájemce z 200 na 38 milionů korun.

„Od roku 2006 nedošlo k odsouhlasení ceny za provedenou rekonstrukci a to samozřejmě potom může mít vliv na výši nájemného odváděného právě fondu. Upozorňoval na to auditor, který provádí audit tohoto státní fondu, přesto se nic nevyřešilo,“ doplnila členka kolegia NKÚ Eliška Kadaňová.

Jakub Šídlo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme