Část uprchlíků v Drahonicích zahájila hladovku, obávají se deportace

Více než čtyři desítky uprchlíků z detenčního zařízení v Drahonicích na Lounsku zahájily hladovku. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) se obávali toho, že budou vráceni do zemí, odkud pocházejí. Ve stejný den totiž ministerstvo odvezlo přibližně 40 migrantů v rámci dublinských opatření do jiné evropské země.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Detenční zařízení pro uprchlíky v Drahonicích

Detenční zařízení pro uprchlíky v Drahonicích | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

„Ti ostatní, kteří v zařízení zůstali, se začali obávat toho, že budou také navráceni a odsunuti. To je ten důvod, proč zahájili hladovku,“ řekl Radiožurnálu ministr vnitra Milan Chovanec.

„Zaměstnanci jim vysvětlili, že tato skupina čtyřiceti lidí byla navrácena v takovémto počtu výjimečně. U ostatních probíhá standardní správní řízení na správní vyhoštění, takže tam neočekáváme takto velký návrat v nejbližších dnech,“ doplnil.

V drahonickém zařízení pro uprchlíky bylo k úterku obsazeno podle statistik ministerstva vnitra 144 míst. K protestu se údajně připojilo 44 běženců, většinou jde o Iráčany.

V prohlášení, které poskytl ČTK evangelický farář Mikuláš Vymětal, protestující běženci uvedli, že utíkají z rozvrácených a zničených zemí. "Utíkáme před smrtí v naší zemi. Nevrátíme se pro smrt do vlasti. To můžeme zemřít zde," píše se v prohlášení podepsaném iniciálami dvou uprchlíků.

Detenční zařízení pro uprchlíky v Drahonicích | Foto: ČTK

Tvrdí také, že v detenčním zařízení zůstávají příliš dlouho. "Ve většině našich případů jsme snesli zadržení prvních 90 dnů, avšak další prodlužování našeho věznění zde již nesneseme. Prcháme před válkou vězením a násilím a ocitáme se v nové válce a vězení. Každý z nás v naší vlasti ztratil někoho z rodiny nebo někoho blízkého. Tímto naším vězněním s námi jednáte, jako bychom byli nějaká monstra," uvádí uprchlíci z Drahonic.

Podle Vymětala, který je v telefonickém spojení s některými uprchlíky, začala hladovka po odjezdu části uprchlíků do Rakouska. „Na to reagovali tak, že se vzbouřili, rozbili nějaká skla, jeden si podřezal žíly – pokud vím – a další vyhlásili hladovku,“ řekl Českému rozhlasu Mikuláš Vymětal.

Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová Radiožurnálu řekla, že v detenčních zařízeních není výjimečné, že migranti odmítají jídlo. „K tomu lze pouze dodat, že k takovýmto věcem v Drahonicích a nejenom tam už v minulosti několikrát došlo. Cizinci tímto způsobem protestují proti svému zajištění.“

Kapacita detenčního zařízení v Drahonicích, které vzniklo z areálu bývalé věznice, je 240 lidí, určené je výhradně pro muže. V sobotu Drahonice navštívil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a uvedl, že je s podmínkami běženců v zařízení spokojen.

Zařízení pro migranty (uprchlické tábory) | Foto: Český rozhlas

ČRo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme