Část vyhořelé tržnice v Libuši čeká demolice

Část asijské tržnice Sapa v pražské Libuši čeká demolice. Po prohlídce zbytků velkoskladu textilu a obuvi, který vyhořel před týdnem, o tom rozhodl magistrátní statik Petr Macháň. Zbourat bude nutné místo o rozměru přibližně 100 krát 50 metrů, tedy asi čtvrtinu haly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči v pražské tržnici Sapa | Zdroj: ČTK

Budova bývalého masokombinátu je v těchto místech podle statika zcela zdemolována. Propadla se střešní konstrukce tvořená panely a zdi jsou pobořené.

"Tam není co zachraňovat, to se musí odstranit. Jedná se ale o jednu čtvrtinu až jednu pětinu celého půdorysu hlavní výrobní haly. Zbytek je naprosto v pořádku," řekl Radiožurnálu Macháň, který si spáleniště prohlédl i z přistavené hasičské plošiny.

Do vyhořelé asijské tržnice stále platí zákaz vstupu. Poničenou halu zkoumají policejní vyšetřovatelé, kteří hledají příčiny požáru. Dokud místo neprozkoumají, nechtějí na ně trhovce pustit. Pražští hasiči předběžně odhadují škody na 200 milionů korun.

Magistrát hlavního města chce teď od hasičů zprávu, jak dopadly protipožární kontroly v největší pražské tržnici. Místo považují radní za rizikové. Součástí zprávy mají být návrhy na řešení další existence velkoskladu a jeho okolí.

Zatím se policistům podařilo najít jedno ohnisko požáru. O příčině se ale pořád spekuluje - ve hře je nedbalost, špatná manipulace s otevřeným ohněm, závada na elektroinstalaci nebo úmysl. V tržnici Sapa nehořelo letos poprvé, rozsáhlý požár tam hasiči likvidovali už 7. září.

Při požáru minulý čtvrtek hořel uskladněný textil a obuv, silný zápach byl cítit ve velké části Prahy. S ohněm bojovalo 420 hasičů, zásah byl tak co do počtu nasazených sil jeden z největších v historii země. Tři hasiči se při něm lehce zranili.

Martin Hromádka, Lenka Jansová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme