Část zaměstnanců ve zdravotnictví dostane přidáno
Části zaměstnanců ve zdravotnictví stoupnou mzdy. Úřednická vláda Jana Fischera změnila platové tarify některých pracovníků, peníze navíc dostanou od července. Důvodem je snaha udržet především zdravotní sestry v českých nemocnicích.
Nízké platy a špatný systém vzdělávání - to je podle ministerstva zdravotnictví hlavní důvod, proč především zdravotní sestry naše nemocnice opouštějí nebo do nich po studiu ani nenastoupí.
Změna tarifů navazuje na podobné rozhodnutí bývalé vlády premiéra Mirka Topolánka. Na počátku roku získali všichni státní zaměstnanci o 3,5 procenta z platu víc, na jaře Topolánkův kabinet v demisi právě zdravotníkům zvýšil platy o další 3,5 procenta.
Díky tomu by si sestry jen letos mohly polepšit až o patnáct procent. "Sedm procent je navýšení platů, které plyne z nařízení vlády. Dalších sedm procent je to posunutí v tabulce díky katalogu prací," vysvětlila růst platů ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.
Zvýšení mezd by se mělo týkat až 80.000 lidí včetně těch, kteří jsou vojáky z povolání. Navíc dostanou přibližně miliardu korun ročně, pro letošní rok zhruba polovinu z této částky. Změna tarifů by měla být platná od 1. července.
Zkrátka by neměli přijít ani pracovníci v soukromých zdravotnických zařízeních. Jurásková v tomto směru spoléhá na konkurenční prostředí. "Mám příslib od zřizovatelů krajských nemocnic, u soukromých provozovatelů předpokládám, že je k tomu přiměje trh práce, protože oni dostanou prostředky ze zdravotního pojištění také na tento účel. Pokud tak neučiní, tak se budou vystavovat riziku, že je zdravotní sestry opustí v rámci přesunu za vyššími platy," doplnila ministryně.
Podle údajů zdravotnického resortu chyběla na přelomu roku v našich nemocnicích zhruba tisícovka sester, nejvíce v Praze a na severu Moravy. Finance jako důvod odchodu personálu potvrdila i hlavní sestra pražské fakultní nemocnice v Motole Jana Nováková.
"Není to jediný důvod, proč sestry odcházejí nebo nepřicházejí, ale myslím, že by to mohlo pomoci jednak ke stabilizaci a jednak k tomu, že by mohly do zdravotnictví přijít sestry, které i odešly. Je to určitě jeden z důvodů, který jim brání ve zdravotnictví pracovat," uvedla Nováková. Průměrná měsíční mzda všeobecné sestry byla loni 24.221 korun.
K tématu si můžete také přečíst:
Ve zdravotnictví by letos mohlo chybět až 20 miliard korun
Zdravotnictvím cloumá bitva miliardových čísel
Protikrizový plán pro zdravotnictví přijala vláda všemi hlasy
V nemocnicích hrozí stávky, pokud lékaři a sestry nedostanou přidáno
V Česku chybí více než tisícovka sester a zdravotnických asistentů
V Česku chybějí zdravotní sestry, hrozí zhoršení kvality péče
V Česku chybí více než tisícovka sester a zdravotnických asistentů