Vláda odmítla částečnou legalizaci konopí. Chtěli ji Piráti, je ale v rozporu s mezinárodní úmluvou

Vláda nesouhlasí s částečnou legalizací konopí, jak ji navrhli poslanci Pirátské strany. Jejich návrh počítá s tím, že by lidé mohli pěstovat pro vlastní potřebu až pět rostlin marihuany a konopné výrobky taky bezplatně předávat dalším dospělým lidem. Návrh získal od vlády negativní stanovisko pro rozpor s mezinárodní úmluvou o drogách a s českou protidrogovou politikou i kvůli zdravotním rizikům, uvedl v pondělí tiskový odbor úřadu vlády.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konopí

Vláda nesouhlasí s návrhem Pirátů na částečnou legalizaci konopí. (Ilustrační foto) | Foto: Národní protidrogová centrála | Zdroj: iROZHLAS.cz

Lidé by podle předlohy mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 tisíc korun.

Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně.

Vláda se shodla na dostupnějším léčebném konopí. Jaké možnosti zvažuje?

Číst článek

Vládní legislativci upozornili na to, že by tím nastala absurdní situace. Předání konopí by sice trestné nebylo, ale pouhou nabídkou nebo zprostředkováním předání konopí by se dotyčný trestného činu dopustil, napsali do předběžného stanoviska kabinetu.

„Je nutné napravit stav, pro který se velké množství jinak bezúhonných občanů dostává do konfliktu se zákonem, přičemž jejich jednání nepřináší žádnou nebo zanedbatelnou společenskou škodu či rizika,“ zdůvodnili novelu předkladatelé v čele s Pirátem Tomášem Vymazalem. Předpokládají také, že se zmenší černý trh s konopím a sníží se trestná činnost, která se s ním váže.

Konflikt s úmluvou OSN

Předloha naráží podle vládních legislativců na úmluvu OSN o omamných látkách z roku 1961, která dopadá i na pěstování a držení konopí. Autoři novely to připouštějí, ač mluví o zdánlivém rozporu v dílčích činnostech. V celkové souvislosti s českou protidrogovou politikou ale podle nich jde o malou změnu v současné právní úpravě.

Zákon o léčebném konopí není nastavený správně, lidé se dostávají za hranu zákona, říká Ivan Bartoš

Číst článek

„Myslím si, že máme podporovat konopí pro léčebné účely. To je dnes dostupné. My teď hledáme způsob, jak umožnit jeho i ekonomickou dostupnost, aby se snížila cena pro pacienty. Ale rozvolnit kompletně konopí je, myslím si, špatná cesta,“ řekl pro Radiožurnál ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Pod novelu se podepsalo 40 poslanců, tedy pětina z celkového počtu členů dolní komory. Vedle Pirátů připojili podpis poslanci za vládní ANO a ČSSD a opoziční ODS, TOP 09 a hnutí STAN.

Návrh projednají na jedné z následujících schůzí poslanci. Záporné stanovisko vlády je pro ně jen doporučením.

Tomáš Jelen, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme