Částečné zatmění Slunce pozorovali lidé po celé zemi

Dopoledne mohli lidé na celém území České republiky pozorovat částečné zatmění Slunce. Jeho vrchol nastal v 9 hodin a 24 minut. Jedinečnou podívanou si nenechali ujít astronomičtí nadšenci ani laici.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zatmění

zatmění | Foto: Filip Jandourek

„První kontakt nastal podle místa zhruba v 8 hodin a 5 minut, v tu chvíli začalo být Slunce ukusováno měsíčním stínem. Maximální fáze nastala přibližně v 9 hodin a 20 minut a v té době bylo Slunce zastíněno z téměř 80 procent. Konec zatmění bylo zhruba 8 minut před 11 hodinou,“ uvedl vedoucí Štefánkovy hvězdárny na pražském Petříně Jakub Rozehnal.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zatmění Slunce mluvil v poledních Ozvěnách dne šéfredaktor serveru Astro.cz Petr Horálek

Díky dalekohledům bylo k vidění i několik zajímavostí. „Dají se pozorovat podrobnosti na slunečním disku. To znamená sluneční skvrny a případně nerovnosti měsíčního povrchu,“ vysvětluje astronomka Lenka Soumarová. Podle šéfredaktora serveru Astro.cz Petra Horálka ale pro vědce částečné zatmění už nemá velký význam.

Při jasném počasí bylo možné astronomický úkaz pozorovat téměř odkudkoli. Například v Praze měli lidé štěstí, počasí jim přálo. Obloha byla celkem jasná, jen s drobnou vysokou oblačností, která ale pozorování nijak nebránila.

Někteří nadšenci dorazili i na Štefánikovu hvězdárnu, kde mohli zatmění sledovat přes dalekohled anebo na papírové desce, kam se obraz zatmění zvětšoval. I pouhým okem tak bylo velmi dobře vidět nejen zatmění, ale i sluneční skvrny a strukturu měsíčního povrchu.

Ideální podmínky byly i v Českých Budějovicích. Do místního planetária už od rána přicházely desítky lidí, kteří mohli pro pozorování využít speciálních sklíček, brýlí nebo přenosného dalekohledu. Největší zájem však byl o hlavní hvězdářský dalekohled.

Naopak v Brně pozorování zpočátku bránily mraky. Nakonec se ale obloha protrhala a zatmění bylo možné sledovat i zde.

Zatmění sledovala i velká část Evropy

Částečné zatmění Slunce se dalo sledovat i jinde v Evropě, západní Africe a východní Asii. Největší překrytí, 86 procent slunečního průměru, nastalo ve Švédsku na pobřeží Botnického zálivu. V Itálii bylo Slunce zakryté nejvíce ze 70 procent.

Italy ale zatmění Slunce zklamalo. Téměř na celém poloostrově bylo zataženo a proto nebylo možné astronomický úkaz sledovat. Mnoho lidí si přivstalo a připravilo tmavé kousky starých rentgenových snímků, leč zbytečně.

V Římě mraky přikryly očekávanou exhibici nejprve lehce ale, když zatmění vrcholilo, obloha se zatáhla ještě víc. Přibližně na hodinu se citelně setmělo a zatažená obloha potemněla jako by se ještě čekal úsvit.

Další šanci vidět tak silně zakryté Slunce Měsícem budou Evropané mít v březnu 2015. Úplné zatmění Slunce bude možné pozorovat v listopadu 2013 nad jižním Tichomořím.

Vědunka Lunardi, Vladan Dokoupil, Jan Herget, Veronika Sedláčková, Martin Pokorný, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme