Části Moravy se ulevilo, v Čechách smogová situace trvá. Příští dny zlepšení nepřinesou

Po několika dnech byla v pondělí odvolána smogová situace ve Zlínském kraji a části Moravskoslezského kraje. Ve větší části Moravy už smog není, na většině území Čech naopak smogová situace pokračuje. Trvá v osmi krajích, v Moravskoslezském kraji pak platí pro aglomeraci Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek bez Třinecka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktuální smogová situace v Česku. | Foto: Český hydrometeorologický ústav

Ve třech krajích pokračuje i takzvaná regulace, při které musí některé podniky omezovat výrobu. Meteorologové většinou neočekávají, že se stav ovzduší v regionech zasažených smogem v nejbližší době výrazně změní.

Český hydrometeorologický ústav vyhlásil postupně od čtvrtka smogovou situaci v deseti krajích a Praze. V neděli poté situaci odvolal na Třinecku a v Jihomoravském kraji a dnes ráno ve Zlínském a Moravskoslezském kraji kromě aglomerace Ostrava, Karviná a Frýdek-Místek.

Aktuálně smogová situace stále platí kromě zmíněné části Moravskoslezského kraje také v Olomouckém, Pardubickém, Královéhradeckém, Středočeském, Ústeckém, Jihočeském a Plzeňském kraji a Praze.

Smog stále dusí většinu Česka. Nechte auta doma, vyzývají řidiče úřady

Číst článek

V Olomouckém a Středočeském kraji a Praze navíc trvá i regulace, která se vyhlašuje, když dvanáctihodinový průměr koncentrace prachu překročí 150 mikrogramů.

V hlavním městě kvůli smogu v pondělí zasedal krizový štáb. Náměstek pro dopravu Petr Dolínek z ČSSD po jednání řekl, že Praha naštěstí nemá příliš stacionárních zdrojů znečištění ovzduší. Regulace se podle něj fakticky týká jen čtyř firem, například kamenolomu ve Zbraslavi. Hlavním problémem zůstávají auta, Praha ale žádná omezení dopravy nechystá. Dolínek přesto vyzval řidiče, aby pokud možno nejezdili do města autem. O tom, jestli Praha zavede jízdné v MHD zdarma, bude rada města jednat v úterý.

Ústecku a Plzeňsku se neuleví

Výrazné zlepšení kvality ovzduší v nejbližších dnech meteorologové ve většině regionů, kde je nyní smogová situace, neočekávají. Například v Ústeckém kraji může smog podle předpovědi vydržet několik dní a v Plzeňském kraji celý týden. V Moravskoslezském kraji budou během pondělního odpoledne dobré rozptylové podmínky, ale 24hodinové koncentrace prachu budou dál většinou nad imisním limitem.

V jižních Čechách sice koncentrace prachu ráno klesaly, ale vzhledem k vývoji počasí meteorologové smogovou situaci během pondělí patrně neodvolají.

V Pardubickém kraji dokonce meteorologové předpokládají, že se během 24 hodin rozptylové podmínky zhorší, ovzduší se tak zlepší asi až koncem týdne.

Kdy se vyhlašuje smogová situace?
Smogová situace se vyhlašuje, když hodnota koncentrace polétavého prachu za 12 hodin překročí aspoň na polovině meteorologických stanic 100 mikrogramů na metr krychlový a zároveň se pro dalších 24 hodin nečeká pokles.

Na zhoršenou kvalitu vzduchu reagovaly městské úřady. Třeba Praha znovu apelovala na řidiče, aby pokud možno nevyjížděli a využili raději MHD. Místním i turistům magistrát doporučil omezit pohyb venku. Přerovská radnice v pátek poslala obyvatelům SMS, ve které doporučuje nemocným, seniorům a dětem omezit pobyt venku a fyzickou zátěž. Městská autobusová doprava je v Přerově zdarma od pátku do odvolání.

Smog a mlha nad pardubickým nádražím | Foto: Honza Ptáček

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme