Čau Míšo, psal mu Krejčíř. Teď se s 'Míšou' radí Starostové a nezávislí
Kdo je Michal Redl, se kterým místopředseda hnutí Starostů a nezávislých a europoslanec Stanislav Polčák řeší personální politiku své strany? Má blízko ke zřejmě nejznámějšímu českému zločinci Radovanu Krejčířovi. Byl stíhán v několika jeho kauzách, v dopise od něj dostával instrukce, jak tunelovat Českou spořitelnu v kauze společnosti Technology Leasing. Soudu Redl unikl jen díky lékařům, kteří mu vystavili potvrzení o vážné duševní nemoci.
„Čau Míšo. I když se spolu moc dlouho neznáme, musím objektivně říct, že jsem velmi pozitivně překvapen za loajalitu a přístup tvojí osoby ke mně. (…) Prosím tě, snaž se vytahovat v klidu peníze z TL a dávej je cash otci. Měj se fajn a pozdravuj Stanika. Brzy na shledanou, Raďulka.“
Čau Míšo, píše Raďulka. A Stanislav Polčák vystvětluje, proč Michalovi Redlovi přeposílá interní komunikaci STAN.
Stojí v dopise, který napsal v srpnu roku 2002 Radovan Krejčíř. Dopis získali detektivové při vyšetřování Krejčířových kauz a uveřejnil jej novinář Jaroslav Kmenta v jedné ze svých knih o Krejčířovi.
Z vazební věznice ho tehdy tajně poslal svému kumpánovi, zlínskému podnikateli Michalu Redlovi. Šlo o instrukce, jak tunelovat Českou spořitelnu v kauze společnosti Technology Leasing. Michal Redl byl totiž podle policie v tomto případu, kde zmizelo přes sto milionů korun, hlavní Krejčířův komplic.
A Krejčířovým komplicem byl Michal Redl ještě v jedné kauze, a sice v případu jihlavské společnosti M5, kde se měl podle policie podílet na půlmiliardovém daňovém úniku na pohonných hmotách.
Starostům a nezávislým radí Krejčířův muž. Řeší s ním personální nominace
Číst článek
„Podle mých informací byl jeden z bílých koňů Radovana Krejčíře. Krejčíř si ho ve svém účetnictví vedl jako důležitého obchodního partnera. S Redlem domlouval Krejčíř v roce 2002 citlivé obchodní informace v kauze vytunelované společnosti Technology Leasing. Podle policistů byl Krejčíř spolu s Michalem Redlem na vrcholu celého řetězce osob, které odčerpávaly peníze z Technology Leasing,“ říká novinář Jaroslav Kmenta, autor série knih o Krejčířovi.
Michal Redl byl proto spolu s Krejčířem a dalšími muži obviněn, a to jak v případu Technology Leasing, tak v případu společnosti M5.
„Zkoušeli jsme ho přesvědčit ke spolupráci. Absolvoval jsem s ním několik schůzek, jenže Redl pak náhle otočil, a naopak obvinil nás, že na něj tlačíme a nutíme ho svědčit proti Krejčířovi,“ vypráví pod podmínkou anonymity jeden z detektivů, který Krejčířovy kauzy vyšetřoval. Oficiálně totiž o řadu let starých případech nikdo mluvit nechce, ať už jde o policii, nebo státní zástupce.
I když Redl svoji vinu při vyšetřování odmítal, policie proti němu měla řadu velmi jasných důkazů. Detektivové, se kterými Radiožurnál mluvil, dodnes vzpomínají hlavně na jeden z dokumentů, který našli v trezoru ve vile Radovana Krejčíře. Byl to rukou psaný plán toho, jak má probíhat tunelování společnosti Technology Leasing.
Redl v Krejčířově rozsudku
Ostatně o důležité roli Redla svědčí i pasáž v rozsudku nad Krejčířem a jeho spolupachateli právě v kauze Technology Leasing.
„Obžalovaný Ing. Radovan Krejčíř v první polovině roku 2002 vymyslel plán na ovládnutí společnosti Technology leasing (…) konkrétně jejích finančních prostředků pocházejících z podnikatelských aktivit kumulovaných na jejích bankovních účtech a to jejich vyvedením prostřednictvím dalších ovládaných obchodních společností s využitím leasingových operací s jednostranným tokem finančních prostředků (…) následně se za účelem realizace tohoto plánu spojil s Michalem Redlem, a buď sám, nebo jeho prostřednictvím vyhledal ty, kteří měli na základě jeho pokynů a instrukcí provádět jednotlivé kroky směřující k naplnění sledovaného záměru,“ stojí v rozsudku pražského městského soudu, který v roce 2011 poslal Krejčíře a jeho tři spolupachatele do vězení.
Michala Redla se ale rozsudek přímo netýkal. I když měl ke Krejčířovi tak blízko, soudu a vězení jako jeden z mála těsně unikl. Byl sice obviněn, jenže v průběhu vyšetřování mu lékaři vystavili potvrzení o omezení svéprávnosti, respektive o velmi vážné duševní poruše. Redl podle nich nebyl schopen chápat průběh vyšetřování a soudního řízení. A státní zástupce tak musel jeho stíhání přerušit.