Čau Míšo, psal mu Krejčíř. Teď se s 'Míšou' radí Starostové a nezávislí

Kdo je Michal Redl, se kterým místopředseda hnutí Starostů a nezávislých a europoslanec Stanislav Polčák řeší personální politiku své strany? Má blízko ke zřejmě nejznámějšímu českému zločinci Radovanu Krejčířovi. Byl stíhán v několika jeho kauzách, v dopise od něj dostával instrukce, jak tunelovat Českou spořitelnu v kauze společnosti Technology Leasing. Soudu Redl unikl jen díky lékařům, kteří mu vystavili potvrzení o vážné duševní nemoci.

Původní zpráva Praha / Zlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu. 2. 12. 2013

Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu. 2. 12. 2013 | Foto: Robert Mikoláš

„Čau Míšo. I když se spolu moc dlouho neznáme, musím objektivně říct, že jsem velmi pozitivně překvapen za loajalitu a přístup tvojí osoby ke mně. (…) Prosím tě, snaž se vytahovat v klidu peníze z TL a dávej je cash otci. Měj se fajn a pozdravuj Stanika. Brzy na shledanou, Raďulka.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Čau Míšo, píše Raďulka. A Stanislav Polčák vystvětluje, proč Michalovi Redlovi přeposílá interní komunikaci STAN.

Stojí v dopise, který napsal v srpnu roku 2002 Radovan Krejčíř. Dopis získali detektivové při vyšetřování Krejčířových kauz a uveřejnil jej novinář Jaroslav Kmenta v jedné ze svých knih o Krejčířovi.

Z vazební věznice ho tehdy tajně poslal svému kumpánovi, zlínskému podnikateli Michalu Redlovi. Šlo o instrukce, jak tunelovat Českou spořitelnu v kauze společnosti Technology Leasing. Michal Redl byl totiž podle policie v tomto případu, kde zmizelo přes sto milionů korun, hlavní Krejčířův komplic.

A Krejčířovým komplicem byl Michal Redl ještě v jedné kauze, a sice v případu jihlavské společnosti M5, kde se měl podle policie podílet na půlmiliardovém daňovém úniku na pohonných hmotách.

Starostům a nezávislým radí Krejčířův muž. Řeší s ním personální nominace

Číst článek

„Podle mých informací byl jeden z bílých koňů Radovana Krejčíře. Krejčíř si ho ve svém účetnictví vedl jako důležitého obchodního partnera. S Redlem domlouval Krejčíř v roce 2002 citlivé obchodní informace v kauze vytunelované společnosti Technology Leasing. Podle policistů byl Krejčíř spolu s Michalem Redlem na vrcholu celého řetězce osob, které odčerpávaly peníze z Technology Leasing,“ říká novinář Jaroslav Kmenta, autor série knih o Krejčířovi.

Michal Redl byl proto spolu s Krejčířem a dalšími muži obviněn, a to jak v případu Technology Leasing, tak v případu společnosti M5.

„Zkoušeli jsme ho přesvědčit ke spolupráci. Absolvoval jsem s ním několik schůzek, jenže Redl pak náhle otočil, a naopak obvinil nás, že na něj tlačíme a nutíme ho svědčit proti Krejčířovi,“ vypráví pod podmínkou anonymity jeden z detektivů, který Krejčířovy kauzy vyšetřoval. Oficiálně totiž o řadu let starých případech nikdo mluvit nechce, ať už jde o policii, nebo státní zástupce.

I když Redl svoji vinu při vyšetřování odmítal, policie proti němu měla řadu velmi jasných důkazů. Detektivové, se kterými Radiožurnál mluvil, dodnes vzpomínají hlavně na jeden z dokumentů, který našli v trezoru ve vile Radovana Krejčíře. Byl to rukou psaný plán toho, jak má probíhat tunelování společnosti Technology Leasing.

Redl v Krejčířově rozsudku

Ostatně o důležité roli Redla svědčí i pasáž v rozsudku nad Krejčířem a jeho spolupachateli právě v kauze Technology Leasing.

„Obžalovaný Ing. Radovan Krejčíř v první polovině roku 2002 vymyslel plán na ovládnutí společnosti Technology leasing (…) konkrétně jejích finančních prostředků pocházejících z podnikatelských aktivit kumulovaných na jejích bankovních účtech a to jejich vyvedením prostřednictvím dalších ovládaných obchodních společností s využitím leasingových operací s jednostranným tokem finančních prostředků (…) následně se za účelem realizace tohoto plánu spojil s Michalem Redlem, a buď sám, nebo jeho prostřednictvím vyhledal ty, kteří měli na základě jeho pokynů a instrukcí provádět jednotlivé kroky směřující k naplnění sledovaného záměru,“ stojí v rozsudku pražského městského soudu, který v roce 2011 poslal Krejčíře a jeho tři spolupachatele do vězení.

Michala Redla se ale rozsudek přímo netýkal. I když měl ke Krejčířovi tak blízko, soudu a vězení jako jeden z mála těsně unikl. Byl sice obviněn, jenže v průběhu vyšetřování mu lékaři vystavili potvrzení o omezení svéprávnosti, respektive o velmi vážné duševní poruše. Redl podle nich nebyl schopen chápat průběh vyšetřování a soudního řízení. A státní zástupce tak musel jeho stíhání přerušit.

Marie Bastlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme