ČD zaplatí Škodě Transportation skoro půl miliardy za prohranou arbitráž

České dráhy zaplatí Škodě Transportation 468 milionů korun za dodávku lokomotiv, a to i přesto, že ministr dopravy Dan Ťok (za hnutí ANO) dráhy vyzval, aby nic neplatily. Podle něj je to tunelování železničního dopravce. Resort proto zvažuje, že na Škodu Transportation podá trestní oznámení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lokomotivy ČD Cargo a ČD v nových firemních barvách | Foto: Jiří Suchomel

„Představenstvo společnosti je naprosto zajedno s panem ministrem, s rozhodčím nálezem nesouhlasíme a využijeme veškeré kroky, které povedou k jeho neplatnosti a zrušení,“ vysvětluje mluvčí Českých drah Kateřina Šubová a pokračuje:

„Nezaplacení částky 468 milionů korun, což je doplatek kupní ceny spolu s úroky, a tím tedy nerespektování rozhodčího nálezu do doby rozhodnutí soudu, kam České dráhy podaly návrh na jeho zrušení, by však pro společnost mohlo znamenat výrazné riziko.“

„Především jde o hrozbu zahájení exekučního řízení ze strany Škody Transportation, což by negativně ovlivnilo obchodní činnost, vztahy s věřiteli a mohlo ohrozit proces plánované emise cenných papírů. Představenstvo společnosti proto rozhodlo, že částku v termínu uhradí,“ dodává Šubová.

O svém postupu už České dráhy ministra Ťoka informovaly. „Zaplatili jsme první část, druhou naprosto odmítáme a chceme zpátky i tu první. Chceme se domoci toho, že nám to soud vrátí,“ uvedl ministr dopravy s tím, že chce kvůli sporu svolat koaliční radu.

Ministr dopravy Dan Ťok | Foto: Filip Jandourek

Dráhy vedou se strojírenskou firmou Škoda Transportation dlouhodobý spor o cenu dodávky 20 lokomotiv řady 380.

Rozhodčí soud při Hospodářské a Agrární komoře počátkem týdne určil, že dráhy mají Škodovce doplatit 468 milionů korun jako doplatek ke kupní ceně a dalších 760 milionů jako inflační navýšení. České dráhy už proti výsledku arbitráže podaly žalobu k soudu.

Škoda odmítá Ťokovy výroky o tunelování, chystá kvůli nim žalobu

Ministr dopravy Dan Ťok ve středu vyzval vedení ČD, aby prohranou částku nehradilo. Výsledek prohrané arbitráže označil za tunelování drah v přímém přenosu. Škoda Transportation kvůli těmto výrokům připravuje na ministra žalobu.

„Bohužel výroky pana ministra o tunelování české železnice naší firmou nejsou ničím podložené. Jsme osočování a napadáni, přitom od prvopočátku nám nešlo o nic jiného, než doplatit dlužnou částku, kterou nám České dráhy zadržovaly a na kterou ze smlouvy máme nárok,“ uvedla mluvčí společnosti Lubomíra Černá.

České dráhy si u Škody Transportation objednaly 20 třísystémových lokomotiv řady 380 za zhruba 2,5 miliardy korun. Lokomotivy měl železniční dopravce převzít v roce 2009, první stroje ale dostal až v roce 2013.

Lokomotivy měly dlouhodobé problémy se získáním povolení pro provoz v zahraničí, stále nemohou jezdit například na tratích do Německa. Od prosince přitom s nimi ČD počítají pro vlaky mezi Prahou a Hamburkem.

Kauza České dráhy a Škoda Transportation | Foto: Český rozhlas

Simona Bartošová, Tereza Chlubná, Michaela Široká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme