Čech skončil kvůli koronaviru ve Vietnamu v karanténě. ‚Podezření se zatím nepotvrdilo,‘ řekl Vojtěch

Čecha s vysokou horečkou hospitalizovali v nemocnici ve vietnamském městě Danang. Lékaři jej v neděli umístili do karantény a podrobili testům na nový koronavirus. Napsal to v neděli vietnamský server VN Express. České ministerstvo zahraničí pro server iROZHLAS.cz potvrdilo, že ve Vietnamu byl v souvislosti se šířením koronaviru hospitalizován jeden Čech. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se u něj zatím nemoc nepotvrdila.

Aktualizováno Danang/Praha (Aktualizováno: 16:42 26. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novináři v Pekingu procházejí před vstupem na tiskovou konferenci kontrolou, během které jim je měřena teplota. Jedním z příznaků nemoci, kterou způsobuje nový koronavirus, je totiž zvýšená teplota. | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

„Můžeme potvrdit, že jeden český občan byl v souvislosti se šířením koronaviru z čistě preventivních důvodů hospitalizován. Nákaza u něj ale zatím potvrzena nebyla,“ uvedla po poledni pro server iROZHLAS.cz mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová s tím, že pracovníci velvyslanectví jsou s Čechem v kontaktu.

Schopnost šíření nového koronaviru sílí, oznámila Čína. Vídeň hlásí podezření na infekci u letušky

Číst článek

Koronavirus se u něj ale podle nejnovějších informací neprokázal. „Podezření se zatím nepotvrdilo,“ řekl na nedělní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Jestli zůstává v karanténě, zatím není jasné.

O podezření informoval vietnamský server VN Express. Čech je v karanténě podle něj spolu s dalšími 11 lidmi, kteří měli vysokou horečku. Další vietnamský server Tuoi tre news upřesnil, že na oddělení tropických nemocí všeobecné nemocnice v Danangu je konkrétně sedm Číňanů, čtyři Vietnamci a jeden Čech.

Všichni byli nedávno v kontaktu s vysoce rizikovým subjektem, řekl serveru Tuoi tre news nejmenovaný představitel nemocnice. „Mají vysokou teplotu a většina z nich jsou čínští turisté, ostatní jsou hoteloví pracovníci a zaměstnanci letiště, kteří s nimi byli v kontaktu,“ popsal pro server VN Express zástupce ředitele nemocnice ve městě Danang.

Žádný z Číňanů ale nebyl podle lékařů z Wu-Chanu, kde se nový koronavirus objevil koncem loňského roku.

Město Danang dosud nezaznamenalo žádného pacienta nakaženého novým koronavirem. Ve Vietnamu už se ale nemoc ve čtvrtek objevila, testy ji prokázaly u dvou Číňanů, kteří jsou léčeni v Ho Či Minově městě.

Nemoci podlehlo 56 lidí

Koronaviru už v Číně podlehlo 56 lidí, nakažených je přes 2000. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - v neděli oznámilo Rakousko, první potvrzený případ pak ohlásila Kanada.

Onemocnění byla kromě Kanady potvrzena i v dalších světových zemích. Podle Reuters jde v Asii o Japonsko, Jižní Koreu, Nepál, Malajsii, Singapur, Thajsko, Tchaj-wan a Vietnam.

Nikdo to nebral vážně, dost lidí je v šoku, popisuje situaci ve Wu-chanu Čech, který tam studuje

Číst článek

V pátek první tři případy v Evropě oznámily francouzské úřady a druhou infikovanou osobu potvrdily také Spojené státy. Prvního infikovaného člověka oznámila v sobotu i Austrálie.

České ministerstvo zahraničí v pátek doporučilo Čechům, aby necestovali do osmi měst v čínské provincii Chu-pej, která tamní úřady uzavřely kvůli výskytu nákazy.

Americký konzulát ve Wu-chanu rozhodl, že v úterý letecky evakuuje veškeré své zaměstnance i několik amerických občanů.

Přímý let bude mít omezenou kapacitu, přednost bude dána těm, kterým při nákaze koronavirem hrozí „větší riziko“.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme