Čech, který se chtěl přidat k Islámskému státu, půjde do vězení na šest let

Pražský vrchní soud v úterý zvýšil trest Janu Silovskému, který se chtěl v Sýrii přidat k teroristické organizaci Islámský stát (IS). Uložil mu šest let vězení. Vyhověl tak odvolání státní zástupkyně, která vyšší trest požadovala. Rozhodnutí je pravomocné.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Silovský - první Čech, který chtěl k Islámskému státu, u soudu

Jan Silovský - první Čech, který chtěl k Islámskému státu, u soudu | Zdroj: ČTK

Krajský soud v Plzni Silovskému původně v únoru nepravomocně uložil tři a čtvrt roku vězení. Úterním rozhodnutím mu pražský vrchní soud pobyt za mřížemi zvýšil na šest let.
Silovského zadržela loni na začátku února turecká policie na letišti v Istanbulu.

Měl u sebe letenku do města Gaziantep u syrských hranic, odkud chtěl odjet do syrského Džarábulusu a tam se připojit k bojovníkům IS. Tureckým policistům se muž přiznal a ti ho poslali zpět do Česka.

 Silovský se k činu přiznal i českým policistům, uvedl prý, že počítal s tím, že půjde do války, bude bojovat za ideologii IS a že bude zabíjet lidi. Později ale Silovský zpochybnil, že se chtěl v Sýrii do bojových akcí IS zapojit. U soudu uvedl, že do Sýrie nejel zabíjet, ale nechat se zabít.

Podle předsedy odvolacího senátu Zdeňka Sováka plzeňský soud při ukládání nízkého trestu nezohlednil posun ve výpovědi a doznání muže nadhodnotil.

Nemlčel, proto půjde do vězení. Přečtěte si rozsudek nad Čechem, který chtěl k Islámskému státu

Číst článek

„Odvolací soud má za to, že v průběhu řízení došlo k devalvaci doznání, zejména co se týká pohnutky a záměrů obžalovaného po vycestování do Sýrie," řekl Sovák. Navíc podle senátu krajský soud nezohlednil nebezpečnost a škodlivost činu.

Sovák proto vyhověl odvolání státní zástupkyně Marcely Kratochvílové. "U krajského soudu nebylo dostatečným způsobem přihlédnuto k typové škodlivosti uvedeného jednání, protože obžalovaný se v podstatě ztotožnil s praktikami Islámského státu.

Ve výměře trestu také nebyla dostatečným způsobem zohledněna generální prevence," vysvětlila po skončení soudu žalobkyně, proč žádala pro Silovského vyšší trest.

Čech, který chtěl k Islámskému státu, dostal tři a čtvrt roku vězení. Hrozilo mu doživotí

Číst článek

Silovského obhájce Vojtěch Dragún dnes navrhoval, aby se případ vrátil zpět do Plzně. Chtěl, aby se znalci zabývali tím, zda Silovský netrpí autismem. Podle odvolacího soudu by to ale bylo nadbytečné. Znalci totiž podle soudu uvedli, že nic nenasvědčovalo tomu, že je u Silovského tato porucha přítomna.

ogo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme