Kanada 1:1 Česko

Čech vězněný v Súdánu se pomalu chystá na další africkou misi, uvažuje o Nigérii

Pracovník organizace Hlas mučedníků Petr Jašek strávil v súdánských věznicích přes 14 měsíců. Nyní ale předpokládá, že se i trpké zkušenosti do Afriky vrátí. Jeho další cesta by přitom mohla vést do Nigérie. Jašek to řekl při nedělním setkání se členy církve bratrské v kladenském Domě techniky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Jašek, který v Súdánu odsouzen ke 20 letům vězení, se vrátil do Česka | Zdroj: ČTK

Jaškovu besedu si nenechaly ujít davy lidí, z nichž někteří se nevešli do sálu a poslouchali jeho vyprávění na chodbě. „Do Afriky určitě jezdit budu, protože ji mám na starosti pro naši organizaci. A z toho důvodu to je víceméně otázka času, kdy se tam vrátím. Budu mít teď nějakou dobu delší dovolenou na rekonvalescenci, ale budu už v kontaktu se svými spolupracovníky a těším se zase na tu práci," uvedl Jašek, který se před několika dny vrátil do vlasti v doprovodu ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka z ČSSD.

Súdánské úřady Petra Jaška obvinily z protistátní činnosti včetně špionáže. Zadržen byl předloni, když byl podle české diplomacie na misionářské výpravě s cílem pomáhat místním křesťanům. On sám se prý ale za křesťanského misionáře nepovažuje, v Súdánu byl mimo jiné dokumentovat špatnou situaci tamních křesťanů a demolice křesťanských kostelů.

Spoluvězni mě mučili. Připravovali i waterboarding, popisuje pobyt v súdánském vězení Petr Jašek

Číst článek

Podle české diplomacie bylo odsouzení českého občana neodůvodněné. Soud mu vyměřil dvě desítky let ve vězení, nakonec mu údajně udělil milost súdánský prezident, který také nařídil jeho propuštění. Jašek tomu ale moc nevěří. "Já osobně pochybuji, zda prezident vůbec něco podepisoval," uvedl s poukazem na to, že v Súdánu se vše odehrává pod taktovkou tajné služby.

'Křesťané jsou v Nigérii mučeni a zabíjeni'

Nejhorší situace na africkém kontinentě je nyní podle Jaška na severu Nigérie, kde jsou křesťané každý den pronásledováni, mučeni, zabíjeni a vyháněni ze svých domovů. „Tam určitě bude mířit moje první cesta," předpokládá.

Na dotaz, zda by se po poslední zkušenosti vrátil i do Súdánu, uvedl, že pokud by to bylo možné a nutné, tak určitě ano. „Ale vzhledem k tomu, že jsem byl ze země vyhoštěn - aspoň tak mi to bylo prezentováno, tak pochybuji, že bych dostal opět vízum," podotkl. Za nereálné by to považoval i za současné vlády prezidenta Umara Bašíra.

Petr Jašek a Lubomír Zaorálek | Foto: ČTK

Po 14 měsících v pekle opět doma. Ve vězení mě bili, říká Čech, který se vrátil ze Súdánu

Číst článek

Jašek v súdánských vězeních zažil i bití od spoluvězňů z řad islamistů, z nichž jeden údajně patřil k ochrance Usámy bin Ládina. Celkem prošel pěti súdánskými věznicemi. V rozhovoru řekl, že islamisté se snaží cíleně dostat do Evropy a využívají při tom uprchlické vlny.

„Oni to skutečně dělají plánovitě. Byl jsem na cele s jedním člověkem, který pašuje zbraně do Evropy, a on se chlubil tím, za jak málo peněz je koupí v jižním Súdánu a než to dojde třeba do Velké Británie, tak už se to z nějakých 150 až 200 dolarů vyšplhá na 5000 liber. Takže je to zároveň obrovský byznys, podílí se na něm mnoho lidí a je to cílený útok na naše evropské hodnoty," uzavřel Jašek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme