Čech zadržený v Togu kvůli podezření ze špionáže je zpět ve vlasti

Čech Radim Tobolka, kterého dva týdny věznila tajná služba v Togu, je zpět v Česku. Politolog z Univerzity Hradec Králové byl v Togu na služební cestě, během které prováděl terénní výzkum zaměřený na politický systém země.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto)

Vězení (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Tobolka si pro svůj výzkum si vybral srovnání politických systémů v Burundi a Togu. Jeho součástí jsou i rozhovory s africkými politiky včetně těch opozičních.

Právě kvůli těmto rozhovorům a otázkám ohledně činnosti politických stran se o Radima Tobolku začala zajímat tajná policie v Togu. Zadržen byl v polovině listopadu a držen byl v hlavním městě Toga Lomé. Tajná policie ho podle jeho slov odvedla s tím, že si potřebuje něco ověřit. Pak ho třináct dní držela v zasedací místnosti v budově tajné služby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Své zkušenosti s podezřením ze špionáže a se zatčením v Togu popsal Radiožurnálu politolog Radim Tobolka.

„Nejdřív je zajímalo, jestli jsem student doktorského studia na univerzitě v Hradci Králové. A když se toto vysvětlilo, tak je nejvíc zajímalo, s kým jsem se bavil a o čem,“ řekl Tobolka.

Sám prý s potížemi počítal a dělal vše pro to, aby se nedostal do problému on i lidé, s nimiž se bavil.

„Všeobecně se dá říci, že každý zvenčí, dejme tomu někdo z Evropy, kdo se zajímá o politiku v Togu, je podezřelý, oni to prostě nemají rádi,“ uvedl Tobolka.

Důvodů, proč zrovna on byl zadržen, je však podle něj víc. Za ty hlavní označil složitou politickou situaci, která se rychle mění, všeobecnou podezřívavost a politický systém, velmi odlišný od toho evropského.

Tobolka: Údaje jsem si posílal na e-mail

Z vědeckého hlediska byla mise úspěšná. I přes zatčení Tobolka materiál pro disertaci nasbíral.

„To, co jsem potřeboval zjistit, tak jsem zjistil a uchoval jsem si to, protože jsem údaje posílal obratem e-mailem sobě na účet, takže ty mi nikdo nezabavil. A celkově – byl jsem zatčen čtyři dny před odletem – takže peníze z grantu byly využity a z hlediska toho výzkumu se celkem nic nestalo. Nasbíral jsem spoustu zkušeností, které jsem ani nasbírat nechtěl, ale to s disertační prací tolik nesouvisí,“ doplnil politolog.

Ani nepříjemné zkušenosti ho od případné další cesty neodradily. Do Toga by se prý vrátit chtěl.

„Buď třeba jako volební pozorovatel, nebo na další výzkum. Ale jestli se to uskuteční, to se ukáže až požádám o vízum. Buď ho dostanu, nebo nedostanu,“ uzavřel Tobolka.

Děkanka Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové Pavlína Springerová už dříve prohlásila, že fakulta bude chtít objasnění incidentu, aby v budoucnosti k podobným komplikacím nedocházelo a univerzita mohla dál posílat výzkumníky do afrických zemí.

Silvie Třeslínová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme