Čechům podle Navrátila zdravotní rizika kvůli Fukušimě nehrozí

Strach z radioaktivního záření se nyní šíří nejen v samotném Japonsku, ale po celém světě. Podle předsedy Společnosti pro radiobiologii a krizové plánování Jana Evangelisty Purkyně Leoše Navrátila by ale neměl nastat okamžik, kdy by radioaktivní částice, které unikly z japonské jaderné elektrárny, doputovaly atmosférou i do Česka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poškozená elektrárna Fukušima na satelitním snímku ze 14. března 2011

Poškozená elektrárna Fukušima na satelitním snímku ze 14. března 2011 | Zdroj: Reuters

„Tyto částice spadnou v okruhu padesáti až sta kilometrů od místa elektrárny. Neočekáváme, že by došlo ke zvýšení radiace, a pokud, tak jenom minimálnímu,“ je přesvědčen Navrátil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Mašek zpovídá předsedu Společnosti pro radiobiologii a krizové plánování Leoše Navrátila

Podle Navrátila neexistuje přesná hranice radiace, podle které by se určilo, zda se ještě jedná o hodnotu lidskému organismu únosnou, či již nebezpečnou.

Navrátil zároveň ale říká, že je potřeba si uvědomit, že všichni jsme neustále obklopeni ionizujícím zářením zásluhou kosmického záření, podloží a unikajícího radonu. Lidstvo se vyvíjí, záření je tedy i únosné.

„Pro české občany žijící na území České republiky nebo Evropy nemá i ten nejhorší scénář žádný dopad. V Japonsku ale k dalšímu úniku radioaktivity do povětří dojít může,“ říká.

Podle Navrátila ale pouze v podobě radioaktivního prachu. Tvrdí, že přímé ozáření v důsledku zastavení atomových reaktorů už nehrozí.

Martin Mašek, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme