Čechům se po prvním máji stýská

Oslavy prvního máje mají v Česku tradici. Podle psychologa Karla Humhala je většina lidí bere jako společenskou událost. Chápe proto, že se někomu může stýskat po prvomájových průvodech. Za demonstracemi radikálních skupin ale vidí něco jiného.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

alegorický vůz | Foto: Ladislav Kylar

"Mladí lidé, kteří se řadí k různým zájmovým skupnám, tak ti zas mají zcela jinou motivaci. Ti se snaží prostřednictvím té účasti vyjádřit, o co usilují, co sledují, takže jim jde spíš o to, nějakým způsobem se zviditelnit."

Řadě lidí se stýská po prvomájových průvodech. Podle Humhala šlo hlavně o společenskou událost. "Někteří se realizovali přípravami, někteří se na to těšili, protože se setkali se řadou svých známých a já sám mohu říct, že mám velice hezké vzpomínky na prvomájové průvody z dob mého dětsví, protože lidé to pojímali jako lidovou veselici. Já si pamatuju, že tam byli baráčníci, jezdily tam alegorické vozy, sportovci, svazarmovci, takže celý ten průvod byl velice pestrý a pro dítě přitažlivý."

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme