Čechy obviněné v Řecku ze špionáže podmíněně odsoudili k 30 měsícům vězení

Soud v Řecku v pondělí uložil podmínečný trest dvou a půl roku vězení s odkladem na tři roky dvěma Čechům, kteří byli obviněni ze špionáže. Odsouzený Martin Pezlar a Ivan Buchta se proti rozsudku na místě odvolali. Informovala o tom Česká televize.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Buchta a Martin Pejzlar | Foto: Alžběta Švarcová

Podle řeckých úřadů oba muži jako zaměstnanci softwarové firmy pořizovali pro novou hru snímky vojenských objektů v citlivé oblasti u hranice s Tureckem. Oba muži tvrdí, že v Řecku trávili dovolenou a fotografovali jako turisté.

Podle televizního zpravodaje v Mytilini na ostrově Lesbos zvolil soud ještě tvrdší trest, než jaký navrhovala státní zástupkyně. Ta prý překvalifikovala obvinění ze špionáže na přečin nedovoleného fotografování, za což jim hrozil podmínečný trest jeden až dva roky.

Češi jsou nyní už volní, byly jim vráceny pasy a kauce ve výši 5000 eur (132 tisíc korun), kterou museli složit v lednu 2013, kdy byli po čtyřech měsících propuštěni z vazby.

Dvojice byla v Řecku zadržena v září 2012 na ostrově Limnos. Tehdy se v médiích objevily informace, že za údajnou špionáž mohou dostat až dvacetiletý trest vězení. V zájmu jejich propuštění se angažovala česká diplomacie a další představitelé státu, vznikla i petice, kterou podepsalo asi 21 tisíc lidí.

'Fotili jsme i letiště'

„Do Řecka jsme nejeli fotit vojenské objekty," upozornil Pejzlar v rozhovoru pro Radiožurnál před čtyřmi lety. „Fotili jsme přírodu, pláže, památky, zkrátka celý ostrov. Pro nás jde o exotické prostředí, jsme přece z úplně jiné části zeměkoule," dodal.

„Možná jsme byli trochu naivní," řekl k obvinění Ivan Buchta. „K řecké krajině jsme získali téměř osobní vztah, který se promítl do našeho entuziasmu."

Jak je později Řekové obvinili a jak sami vývojáři přiznali, při focení se neomezovali pouze na krajinu. „Fotili jsme i letiště, ano," neskrýval v rozhovoru Martin Pezlar. „Fotili jsme z auta, nešlo nám však primárně o vojenský objekt. Chtěli jsme zdokumentovat krajinu podél silnice a letiště se na fotky dostalo vlastně mimoděk."

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme