Čechy: prozatím úspěch ODS

V českých zastupitelstvech vede počtem mandátů ODS. Z dosud známých výsledků vyplývá, že nezvítězila jen ve dvou krajích a na Královéhradecku bude vést kraj spolu se čtyřkoalicí. Sama čtyřkoalice má nejvíce mandátů v Padubickém kraji. Prozatímním výsledkům se vymyká kraj ústecký, kde zvítězili komunisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve volbách do krajského zastupitelstva v Plzeňském kraji zvítězila ODS před KSČM. Občanští demokraté tak obsadí 13 a komunisté 11 křesel v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. Na třetím místě skončila čtyřkoalice a až čtvrtá se umístila ČSSD, které získaly po osmi mandátech. Nezávislí usednou do pěti křesel. Voleb se účastnilo 35,55 procenta oprávněných voličů.

ODS vyhrála volby do karlovarského krajského zastupitelstva před KSČM a čtyřkoalicí. Podle údajů Českého statistického úřadu získala ODS 27,82 procenta hlasů, KSČM 22,37 procenta a čtyřkoalice 19,1 procenta hlasů. Čtvrté místo obsadili sociální demokraté se 16,39 procenta hlasů, ostatní kandidující strany nepřekročily pětiprocentní hranici. Voleb se zúčastnilo 28,44 procenta oprávněných voličů.

V zastupitelstvu Libereckého kraje bude mít ODS 13 mandátů. Druhou nejsilnější stranou se stala KSČM s devíti křesly a třetí pak čtyřkoalice, která získala osm míst. Do zastupitelstva se dostala ještě ČSSD se sedmi mandáty, Strana pro otevřenou společnost s pěti místy a tři křesla zůstala pro Nezávislé. Ostatní z 15 kandidujících subjektů nepřekročily pětiprocentní hranici, a tudíž své reprezentanty v zastupitelstvu mít nebudou.

Čtyřkoalice, jako vítěz krajských voleb, obsadí v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu Pardubického kraje 15 křesel, druhá ODS 12 křesel. Devět mandátů v zastupitelstvu získala KSČM a sedm sociální demokracie. V zastupitelstvu zasednou dva kandidáti hnutí Sdružení pro Pardubický kraj, jiné strany se do krajského sněmu nedostaly.

V Hradci Králové budou vést krajské zastupitelstvo ODS a čtyřkoalice. Získaly shodně po 14 křeslech v královéhradeckém krajském sněmu, ve kterém zasedne celkem 45 zastupitelů. Třetí komunisté získali 10 mandátů a čtvrtí sociální demokraté sedm křesel. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Zastupitelé ODS by v případě povolebního spojenectví se čtyřkoalicí dosáhli nadpoloviční většiny. Leadeři obou seskupení Pavel Bradík (ODS) a Vladimír Derner (čtyřkoalice) možnou spolupráci nevyloučili.

Prozatím je výjimkou Ústecký kraj. Nejvíce křesel v prvním zastupitelstvu tam získala KSČM před ODS, ČSSD a čtyřkoalicí. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu budou mít komunisté 18 mandátů, ODS 17, ČSSD 11 a čtyřkoalice devět zastupitelů. Voleb se účastnilo 29,68 procenta oprávněných voličů.

V Budějovickém kraji vyhrála volby ODS, když získala 25,84 procenta hlasů. Za ní se umístila čtyřkoalice s 22,52 procenta hlasů. Třetí místo obsadila KSČM s 19,44 procenta hlasů. Sociální demokraté skončili čtvrtí s podporou 13,43 procenta voličů, pětiprocentní hranici překonalo ještě Sdružení nezávislých kandidátů se ziskem 10,59 procenta hlasů. Voleb se zúčastnilo 34,13 procenta oprávněných voličů.

ODS vyhrála krajské volby i ve Středočeském kraji se ziskem 21 mandátů v pětašedesátičlenném zastupitelstvu. Druhá skončila KSČM se 16 mandáty, následovaná těsně čtyřkoalicí se stejným počtem mandátů. ČSSD získala 12 křesel. V tomto kraji se zúčastnilo 32,77 procenta oprávněných voličů.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme