Čechy: prozatím úspěch ODS

V českých zastupitelstvech vede počtem mandátů ODS. Z dosud známých výsledků vyplývá, že nezvítězila jen ve dvou krajích a na Královéhradecku bude vést kraj spolu se čtyřkoalicí. Sama čtyřkoalice má nejvíce mandátů v Padubickém kraji. Prozatímním výsledkům se vymyká kraj ústecký, kde zvítězili komunisté.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve volbách do krajského zastupitelstva v Plzeňském kraji zvítězila ODS před KSČM. Občanští demokraté tak obsadí 13 a komunisté 11 křesel v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. Na třetím místě skončila čtyřkoalice a až čtvrtá se umístila ČSSD, které získaly po osmi mandátech. Nezávislí usednou do pěti křesel. Voleb se účastnilo 35,55 procenta oprávněných voličů.

ODS vyhrála volby do karlovarského krajského zastupitelstva před KSČM a čtyřkoalicí. Podle údajů Českého statistického úřadu získala ODS 27,82 procenta hlasů, KSČM 22,37 procenta a čtyřkoalice 19,1 procenta hlasů. Čtvrté místo obsadili sociální demokraté se 16,39 procenta hlasů, ostatní kandidující strany nepřekročily pětiprocentní hranici. Voleb se zúčastnilo 28,44 procenta oprávněných voličů.

V zastupitelstvu Libereckého kraje bude mít ODS 13 mandátů. Druhou nejsilnější stranou se stala KSČM s devíti křesly a třetí pak čtyřkoalice, která získala osm míst. Do zastupitelstva se dostala ještě ČSSD se sedmi mandáty, Strana pro otevřenou společnost s pěti místy a tři křesla zůstala pro Nezávislé. Ostatní z 15 kandidujících subjektů nepřekročily pětiprocentní hranici, a tudíž své reprezentanty v zastupitelstvu mít nebudou.

Čtyřkoalice, jako vítěz krajských voleb, obsadí v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu Pardubického kraje 15 křesel, druhá ODS 12 křesel. Devět mandátů v zastupitelstvu získala KSČM a sedm sociální demokracie. V zastupitelstvu zasednou dva kandidáti hnutí Sdružení pro Pardubický kraj, jiné strany se do krajského sněmu nedostaly.

V Hradci Králové budou vést krajské zastupitelstvo ODS a čtyřkoalice. Získaly shodně po 14 křeslech v královéhradeckém krajském sněmu, ve kterém zasedne celkem 45 zastupitelů. Třetí komunisté získali 10 mandátů a čtvrtí sociální demokraté sedm křesel. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Zastupitelé ODS by v případě povolebního spojenectví se čtyřkoalicí dosáhli nadpoloviční většiny. Leadeři obou seskupení Pavel Bradík (ODS) a Vladimír Derner (čtyřkoalice) možnou spolupráci nevyloučili.

Prozatím je výjimkou Ústecký kraj. Nejvíce křesel v prvním zastupitelstvu tam získala KSČM před ODS, ČSSD a čtyřkoalicí. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu budou mít komunisté 18 mandátů, ODS 17, ČSSD 11 a čtyřkoalice devět zastupitelů. Voleb se účastnilo 29,68 procenta oprávněných voličů.

V Budějovickém kraji vyhrála volby ODS, když získala 25,84 procenta hlasů. Za ní se umístila čtyřkoalice s 22,52 procenta hlasů. Třetí místo obsadila KSČM s 19,44 procenta hlasů. Sociální demokraté skončili čtvrtí s podporou 13,43 procenta voličů, pětiprocentní hranici překonalo ještě Sdružení nezávislých kandidátů se ziskem 10,59 procenta hlasů. Voleb se zúčastnilo 34,13 procenta oprávněných voličů.

ODS vyhrála krajské volby i ve Středočeském kraji se ziskem 21 mandátů v pětašedesátičlenném zastupitelstvu. Druhá skončila KSČM se 16 mandáty, následovaná těsně čtyřkoalicí se stejným počtem mandátů. ČSSD získala 12 křesel. V tomto kraji se zúčastnilo 32,77 procenta oprávněných voličů.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme