Čechy trápí nadměrný hluk. Úřady prý jen přihlížejí

Úřady málo chrání občany před velkým hlukem. Počet stížností na tyto problémy se stále zvyšuje, ale příslušné instituce je často neřeší tak, jak by měli. Zjistila to kancelář veřejného ochránce práv.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Měření hladiny hluku v kině

Měření hladiny hluku v kině | Foto: David Kail

Situace je nejkomplikovanější pro lidi, kteří žijí blízko dopravních staveb nebo se blízko jejich domovů konají třeba velké koncerty. Ombudsman nejvíc kritizuje především řadu výjimek, které umožňují zvyšovat limity hluku nebo to, že místo zavedení protihlukových opatření úřady raději vyhlašují tak zvaná ochranná hluková pásma. V nich potom platí zcela jiná pravidla a vyšší intenzita hluku je tady povolená zákonem.

"Konkrétní případy skutečně dokládají, že péče úřadů o spoluobčany v oblasti hluku je opravdu nedostatečná. Je potřeba, aby instituce jednaly rychleji, efektivněji," zmínila na Radiožurnálu náměstkyně ombudsmana Jitka Seitlová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nadměrném hluku s náměstkyní ombudsmana Jitkou Seitlovou.

Podle Seitlové panují dlouhodobě výhrady například kvůli hlučnosti provozu Letiště Praha nebo různých objízdných trasách. "Kancelář ombudsmana také často řeší zvýšení hladiny hluku během takzvaných příprav staveb. Bohužel se v minulosti stávalo, že hygienické stanice i k takovýmto stavbám zaujaly kladná stanoviska," zmínila Seitlová.

Co se týká údajného nadměrného hluku na Letišti Praha, neexistují podle Seitlové nezávislé podklady, které by zmíněnou situaci skutečně dokladovaly.

"Existují uzemní rozhodnutí, která byla vydávaná od roku 1990 až do roku 2004, v kterých je stanoveno, že zejména v noční době by měl být hluk omezován a snižován. Nicméně formulace těchto rozhodnutí jsou nejasná a orgány si je vykládají různě.

Lukáš Vincourek, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme