Mise Šanghaj. Mynářovi v Číně potvrdili, že šéf CEFC je vyšetřován, jako Zemanův poradce však nekončí

Trojice Mynář, Tvrdík a Nejedlý přivezla z cesty po Číně informaci, že šéfa CEFC a Jie Ťien-ming a zároveň poradce hlavy státu Miloše Zemana v Číně vyšetřují pro porušení zákona. Podle vedení CEFC odejde z čela firmy, sdělil v pondělí prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Jestli čínský manažer skončí v poradním sboru českého prezidenta, zatím není jasné.

Aktualizováno Praha/Šanghaj (Aktualizováno: 20:51 19. 3. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancléř Vratislav Mynář

Kancléř Vratislav Mynář | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Čínská strana mimo jiné informovala o tom, že pan Jie Ťien-ming je vyšetřován pro podezření za porušení zákona,“ stojí ve zprávě, kterou Hrad zveřejnil na svých webových stránkáchPrezident Miloš Zeman chce s rozhodnutím počkat do skončení vyšetřování. Jie Ťien-ming je jeho zvláštním ekonomickým poradcem. 

Zástupci Hradu se setkali podle prohlášení s vedením společnosti CEFC China. To je informovalo, že Jie Ťien-ming odejde z akcionářské struktury a z vedení společnosti. „Společnost i nadále považuje za jednu ze svých hlavních priorit rozvoj svých projektů v České republice,“ píše se v dokumentu.

Hradní tým se vrátil z Číny. 'O výsledku se dozví první prezident,' vzkázal Mynář k informacím o šéfovi CEFC

Číst článek

Mynář, Nejedlý a Tvrdík

„Logicky nejprve budu o výsledku mojí cesty informovat pana prezidenta a poté všechny ostatní,“ odmítl hradní kancléř Vratislav Mynář v sobotu otázky na výsledek cesty do Číny, kterou absolvoval společně s poradcem prezidenta Martinem Nejedlým a Jaroslavem Tvrdíkem - zástupcem CEFC v Česku.

Právě tento tým měl podle pověření z Hradu zjistit, zda jsou zprávy o vyšetřování Je Ťien-minga, jednoho z poradců prezidenta Miloše Zemana, pravdivé. Všichni tři odletěli do Číny minulé úterý. Přítomni byli i další představitelé "příslušných úřadů a institucí". 

Čínský prezident Si Ťin-pching byl jednoznačně zvolen na dalších pět let. Vládnout ale může neomezeně dlouho

Číst článek

„Vyčkáváme prošetření celé záležitosti,“ sdělil Ovčáček ČTK na dotaz, zda prezident Jie Ťien-minga ve funkci svého poradce ponechá.

„Čínská strana mimo jiné informovala o tom, že pan Jie Ťien-ming je vyšetřován pro podezření z porušení zákona," uvedl Ovčáček. Dodal, že „vyšetřování není vedeno proti právnické osobě CEFC China“ a že se všechny zúčastněné strany shodly na podpoře projektů česko-čínské spolupráce a projektů CEFC Europe v rámci iniciativy Nová hedvábná stezka (One Belt, One Road) v Česku. 

Mynář a Nejedlý míří do Číny. Hrad je vyslal ověřit potíže Zemanova poradce

Číst článek

Zástupci Hradu se setkali také s vedením společnosti CEFC China. To je informovalo, že Jie Ťien-ming odejde z akcionářské struktury a z vedení společnosti. „Společnost i nadále považuje za jednu ze svých hlavních priorit rozvoj svých projektů v České republice,“ dodal Ovčáček. Důkazem toho podle něj je, že do CEFC Europe jako minoritní akcionář vstupuje "silná čínská společnost s rozsáhlými aktivy v Číně i v zahraničí".

Zemanovým emisarům se v Číně dostalo neurčitého potvrzení toho, o čem dávno informovala světová i domácí média, uvedl Martin Hála, ředitel Sinopsis, projektu Ústavu Dálného východu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a AcaMedia. Navíc ale přivezli z Číny řešení situace české odbočky CEFC Europe, což bylo nejspíš skutečným cílem jejich mise, dodal. Vstup investičního kolosu CITIC označil Hála za "plíživé zestátnění".

CEFC nenavýší v J&T

Snažíme se být maximálně transparentní, říká Ovčáček. Seznam hostů oslavy ale Hrad nezveřejní

Číst článek

Společnost CEFC nejspíš nenavýší svůj desetiprocentní podíl ve skupině J&T. Radižurnálu to potvrdil mluvčí CEFC pro Evropu Pavel Bednář. Žádost o navýšení podílu, kterou podala k České národní bance, stahuje v souvislosti se změnami v akcionářské struktuře. Ze společnosti totiž odchází její zakladatel Jie Ťien-ming, kterého čínské úřady vyšetřují kvůli údajnému porušení zákona.

Stažení žádosti u ČNB jako logické vyústění situace, která v posledních týdnech kolem CEFC panuje, řekl Radiožurnálu mluvčí skupiny J&T Monika Veselá.

Společnost bude se svými partnery jednat o dalším pokračování tohoto projektu v nové situaci vstupu minoritního akcionáře do CEFC Europe. CEFC vlastní v J&T FG deset procent, chtěla podíl navýšit na 50 procent.

„Mateřská CEFC China i nadále považuje projekty v ČR za jednu ze svých priorit a přikládá jim velkou důležitost. Vedení CEFC China jednoznačně potvrdilo garanci splacení půjčky u J&T Group, a to nejdéle v řádném termínu ke dni splatnosti,“ uvedl mluvčí CEFC Europe Pavel Bednář.

„Rozvoj našich projektů bude nadále pokračovat a těšíme se na spolupráci s novým akcionářem. Vidíme řadu synergií mezi jeho aktivitami a aktivitami CEFC Europe nejen v Číně, ale po celém světě," uvedla výkonná viceprezidentka CEFC Europe Marcela Hrdá. Deklarována byla podle ní plná podpora i neziskových aktivit, jako jsou Centrum tradiční čínské medicíny a SK Slavia Praha. Tvrdík k tomu na twitteru uvedl, že nevidí důvod pro změnu cílů a rozvojové strategie fotbalové Slavie. "Není žádný důvod pro znepokojení,“ doplnil.

CEFC si před časem vybrala ČR jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. CEFC Group (Europe) Company k 1. březnu posílila kapitál o 13 a půl miliardy korun na 14,65 miliardy Kč.

V Česku CEFC Group (Europe) Company koupila podíly například v aeroliniích Travel Service, cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie i stadionu v Edenu. CEFC Europe spravuje nyní v ČR aktiva přes 1 a půl miliardy eur.

Prohlášení Kanceláře prezidenta republiky

  • Na základě rozhodnutí prezidenta republiky Miloše Zemana jednala delegace Kanceláře prezidenta republiky v čele s vedoucím Kanceláře prezidenta republiky Vratislavem Mynářem s představiteli regionální vlády města Šanghaje, kde sídlí společnost CEFC, za přítomnosti představitelů dalších příslušných úřadů a institucí. Šanghaj je jedním z nejvýznamnějších regionálních partnerů České republiky v rámci obchodní a ekonomické spolupráce a participuje na řadě projektů One Belt One Road.
  • Čínská strana mimo jiné informovala o tom, že pan Ye Jianming je vyšetřován pro podezření za porušení zákona.
  • Vyšetřování není vedeno proti právnické osobě CEFC China. Všechny zúčastněné strany se shodly na podpoře projektů česko-čínské spolupráce a projektů CEFC Europe v rámci One Belt One Road v ČR.
  • V průběhu návštěvy Šanghaje se delegace setkala také s vedením společnosti CEFC China v čele s prezidentem Chan Chautem. Delegace byla informována o tom, že z akcionářské struktury a z vedení společnosti odejde pan Ye Jianming. Společnost i nadále považuje za jednu ze svých hlavních priorit rozvoj svých projektů v České republice. Důkazem toho je, že do CEFC Europe jako minoritní akcionář vstupuje silná čínská společnost s rozsáhlými aktivy v Číně i v zahraničí. Její zapojení bude znamenat otevření nových příležitostí a využití synergií.
Kancelář prezidenta republiky, 19. března 2018

sam, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme