Mise Šanghaj. Mynářovi v Číně potvrdili, že šéf CEFC je vyšetřován, jako Zemanův poradce však nekončí

Trojice Mynář, Tvrdík a Nejedlý přivezla z cesty po Číně informaci, že šéfa CEFC a Jie Ťien-ming a zároveň poradce hlavy státu Miloše Zemana v Číně vyšetřují pro porušení zákona. Podle vedení CEFC odejde z čela firmy, sdělil v pondělí prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Jestli čínský manažer skončí v poradním sboru českého prezidenta, zatím není jasné.

Aktualizováno Praha/Šanghaj (Aktualizováno: 20:51 19. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentská kancelář v čele s Vratislavem Mynářem (na snímku) si nechala zaplatit za vyhledání jedné a té samé informace hned od třech žadatelů | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Čínská strana mimo jiné informovala o tom, že pan Jie Ťien-ming je vyšetřován pro podezření za porušení zákona,“ stojí ve zprávě, kterou Hrad zveřejnil na svých webových stránkáchPrezident Miloš Zeman chce s rozhodnutím počkat do skončení vyšetřování. Jie Ťien-ming je jeho zvláštním ekonomickým poradcem. 

Zástupci Hradu se setkali podle prohlášení s vedením společnosti CEFC China. To je informovalo, že Jie Ťien-ming odejde z akcionářské struktury a z vedení společnosti. „Společnost i nadále považuje za jednu ze svých hlavních priorit rozvoj svých projektů v České republice,“ píše se v dokumentu.

Hradní tým se vrátil z Číny. 'O výsledku se dozví první prezident,' vzkázal Mynář k informacím o šéfovi CEFC

Číst článek

Mynář, Nejedlý a Tvrdík

„Logicky nejprve budu o výsledku mojí cesty informovat pana prezidenta a poté všechny ostatní,“ odmítl hradní kancléř Vratislav Mynář v sobotu otázky na výsledek cesty do Číny, kterou absolvoval společně s poradcem prezidenta Martinem Nejedlým a Jaroslavem Tvrdíkem - zástupcem CEFC v Česku.

Právě tento tým měl podle pověření z Hradu zjistit, zda jsou zprávy o vyšetřování Je Ťien-minga, jednoho z poradců prezidenta Miloše Zemana, pravdivé. Všichni tři odletěli do Číny minulé úterý. Přítomni byli i další představitelé "příslušných úřadů a institucí". 

Čínský prezident Si Ťin-pching byl jednoznačně zvolen na dalších pět let. Vládnout ale může neomezeně dlouho

Číst článek

„Vyčkáváme prošetření celé záležitosti,“ sdělil Ovčáček ČTK na dotaz, zda prezident Jie Ťien-minga ve funkci svého poradce ponechá.

„Čínská strana mimo jiné informovala o tom, že pan Jie Ťien-ming je vyšetřován pro podezření z porušení zákona," uvedl Ovčáček. Dodal, že „vyšetřování není vedeno proti právnické osobě CEFC China“ a že se všechny zúčastněné strany shodly na podpoře projektů česko-čínské spolupráce a projektů CEFC Europe v rámci iniciativy Nová hedvábná stezka (One Belt, One Road) v Česku. 

Mynář a Nejedlý míří do Číny. Hrad je vyslal ověřit potíže Zemanova poradce

Číst článek

Zástupci Hradu se setkali také s vedením společnosti CEFC China. To je informovalo, že Jie Ťien-ming odejde z akcionářské struktury a z vedení společnosti. „Společnost i nadále považuje za jednu ze svých hlavních priorit rozvoj svých projektů v České republice,“ dodal Ovčáček. Důkazem toho podle něj je, že do CEFC Europe jako minoritní akcionář vstupuje "silná čínská společnost s rozsáhlými aktivy v Číně i v zahraničí".

Zemanovým emisarům se v Číně dostalo neurčitého potvrzení toho, o čem dávno informovala světová i domácí média, uvedl Martin Hála, ředitel Sinopsis, projektu Ústavu Dálného východu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a AcaMedia. Navíc ale přivezli z Číny řešení situace české odbočky CEFC Europe, což bylo nejspíš skutečným cílem jejich mise, dodal. Vstup investičního kolosu CITIC označil Hála za "plíživé zestátnění".

CEFC nenavýší v J&T

Snažíme se být maximálně transparentní, říká Ovčáček. Seznam hostů oslavy ale Hrad nezveřejní

Číst článek

Společnost CEFC nejspíš nenavýší svůj desetiprocentní podíl ve skupině J&T. Radižurnálu to potvrdil mluvčí CEFC pro Evropu Pavel Bednář. Žádost o navýšení podílu, kterou podala k České národní bance, stahuje v souvislosti se změnami v akcionářské struktuře. Ze společnosti totiž odchází její zakladatel Jie Ťien-ming, kterého čínské úřady vyšetřují kvůli údajnému porušení zákona.

Stažení žádosti u ČNB jako logické vyústění situace, která v posledních týdnech kolem CEFC panuje, řekl Radiožurnálu mluvčí skupiny J&T Monika Veselá.

Společnost bude se svými partnery jednat o dalším pokračování tohoto projektu v nové situaci vstupu minoritního akcionáře do CEFC Europe. CEFC vlastní v J&T FG deset procent, chtěla podíl navýšit na 50 procent.

„Mateřská CEFC China i nadále považuje projekty v ČR za jednu ze svých priorit a přikládá jim velkou důležitost. Vedení CEFC China jednoznačně potvrdilo garanci splacení půjčky u J&T Group, a to nejdéle v řádném termínu ke dni splatnosti,“ uvedl mluvčí CEFC Europe Pavel Bednář.

„Rozvoj našich projektů bude nadále pokračovat a těšíme se na spolupráci s novým akcionářem. Vidíme řadu synergií mezi jeho aktivitami a aktivitami CEFC Europe nejen v Číně, ale po celém světě," uvedla výkonná viceprezidentka CEFC Europe Marcela Hrdá. Deklarována byla podle ní plná podpora i neziskových aktivit, jako jsou Centrum tradiční čínské medicíny a SK Slavia Praha. Tvrdík k tomu na twitteru uvedl, že nevidí důvod pro změnu cílů a rozvojové strategie fotbalové Slavie. "Není žádný důvod pro znepokojení,“ doplnil.

CEFC si před časem vybrala ČR jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. CEFC Group (Europe) Company k 1. březnu posílila kapitál o 13 a půl miliardy korun na 14,65 miliardy Kč.

V Česku CEFC Group (Europe) Company koupila podíly například v aeroliniích Travel Service, cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie i stadionu v Edenu. CEFC Europe spravuje nyní v ČR aktiva přes 1 a půl miliardy eur.

Prohlášení Kanceláře prezidenta republiky

  • Na základě rozhodnutí prezidenta republiky Miloše Zemana jednala delegace Kanceláře prezidenta republiky v čele s vedoucím Kanceláře prezidenta republiky Vratislavem Mynářem s představiteli regionální vlády města Šanghaje, kde sídlí společnost CEFC, za přítomnosti představitelů dalších příslušných úřadů a institucí. Šanghaj je jedním z nejvýznamnějších regionálních partnerů České republiky v rámci obchodní a ekonomické spolupráce a participuje na řadě projektů One Belt One Road.
  • Čínská strana mimo jiné informovala o tom, že pan Ye Jianming je vyšetřován pro podezření za porušení zákona.
  • Vyšetřování není vedeno proti právnické osobě CEFC China. Všechny zúčastněné strany se shodly na podpoře projektů česko-čínské spolupráce a projektů CEFC Europe v rámci One Belt One Road v ČR.
  • V průběhu návštěvy Šanghaje se delegace setkala také s vedením společnosti CEFC China v čele s prezidentem Chan Chautem. Delegace byla informována o tom, že z akcionářské struktury a z vedení společnosti odejde pan Ye Jianming. Společnost i nadále považuje za jednu ze svých hlavních priorit rozvoj svých projektů v České republice. Důkazem toho je, že do CEFC Europe jako minoritní akcionář vstupuje silná čínská společnost s rozsáhlými aktivy v Číně i v zahraničí. Její zapojení bude znamenat otevření nových příležitostí a využití synergií.
Kancelář prezidenta republiky, 19. března 2018

sam, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme