Portugalsko 2:1 Česko

Mynář a Nejedlý míří do Číny. Hrad je vyslal ověřit potíže Zemanova poradce

Pražský hrad vyslal do Číny kancléře Vratislava Mynáře a dalšího prezidentova poradce Martina Nejedlého ověřit informace o zadržení šéfa CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga. Informaci potvrdil v úterý Radiožurnálu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Praha (Aktualizováno: 16:37 15. 3. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář a místopředseda Strany Práv Občanů Martin Nejedlý (vpravo) přicházejí k sídlu strany v Praze, kde sledovali 13. ledna 2018 spolu s prezidentem Milošem Zemanem sčítání hlasů v prvním kole prezidentských voleb.

Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář (vlevo) a Zemanův poradce Martin Nejedlý. | Foto: Kamaryt Michal | Zdroj: ČTK

„Já jsem v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu hovořil o tom, že se budeme snažit zjistit aktuální informace a především potvrzení informací, které se týkají společnosti CEFC, takže to není žádné tajemství a mohu to takto sdělit,“ okomentoval situaci Jiří Ovčáček pro Radiožurnál. Podle něj se Mynář a Nejedlý vrátí z Číny v nejbližších dnech. Prezidenta Zemana pak chce Ovčáček informovat o jejich zjištění v Číně příští týden.

Podle serveru Neovlivní.cz se k výpravě připojil i Jaroslav Tvrdík, místopředseda představenstva evropské CEFC Group Company. Mluvčí CEFC Group (Europe) Company Pavel Bednář nechtěl na dotaz o cestě Tvrdíka do Číny reagovat.

Kam zmizel Zemanův čínský poradce? 'Vyšetřování stranou je tajný proces,' líčí sinolog

Číst článek

Jie Ťien-ming měl být v Číně zatčen v polovině února. CEFC ani čínské úřady dosud zatčení oficiálně nepotvrdily. Vyšetřován má být kvůli podezření z ekonomické kriminality. CEFC si před časem vybrala Českou republiku jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Zeman Jie Ťien-minga také jmenoval v roce 2015 svým zvláštním ekonomickým poradcem. Tím stále zůstává, podle Hradu Zeman s dalšími kroky vyčká na oficiální potvrzení z Číny.

Situaci podle Neovlivní.cz odletěla na místo prověřit tříčlenná delegace v úterý odpoledne, zpět do Česka má přiletět do konce týdne.

Korupční aktivity v Africe 

Podle analytiků ze Sinopsis, projektu Ústavu Dálného východu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a AcaMedia, bude zajímavé, s jakými informacemi se česká delegace vrátí. „Předseda Jie Ťien-ming a CEFC má v zásadě dva problémy,“ popsala Anna Zádrapová ze Sinopsis. Jeden z nich je podle ní relativně rutinní, a to zadluženost firmy u státních finančních institucí, především u Čínské rozvojové banky. „Druhým, potenciálně závažnějším, je pokračující vyšetřování korupčních aktivit v Africe,“ dodala.

Podle americké prokuratury nejsou společnost CEFC ani Jie Ťien-ming v tuto chvíli předmětem vyšetřování. Soud v New Yorku podle The New York Times nicméně nedávno zapojil do případu speciální vyšetřovatele, kteří se mají zabývat novými důkazními materiály klasifikovanými jako tajné, informoval Sinopsis.

Skupina CEFC působí především v energetice, financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Na počátku března se objevily spekulace, že vedení a provoz společnosti CEFC China Energy převzala investiční agentura, která spadá pod vládu v Šanghaji. Mluvčí CEFC China Energy však agentuře Reuters sdělil, že firmu o převzetí nikdo neinformoval a že ji nadále řídí současný management.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme