Čeká nás poslední kolo vyjednávání s EU

Poslední a velmi intenzivní fáze čeká letos na podzim naše vyjednavače o vstupu do Evropské unie. Jak dnes řekl hlavní vyjednavač Pavel Telička, do prosincového summitu unie by mohlo být vše hotovo. Zřejmě nejnáročnější bude boj o přímé platby zemědělcům. Cíl českého týmu je podle něj každopádně jasný. "Ukončit ta jednání v té první vlně, předpokládám, že by se tak skutečně mohlo stát nejpozději v Kodani.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka EU

Ale druhá strana si musí být vědoma, že jednání lze skončit za předpokladu, že bude dosaženo oboustranně přijatelných výsledků, že tudíž bude muset přistoupit k revizi zvláště některých vyjednávacích pozic. Pokud by k tomu nedošlo, tak pak asi by bylo určité riziko, že by v některých otázkách se jednání - nikoli zásadním způsobem - ale přeci jenom mohlo potáhnout. Já věřím, že si je Unie této zodpovědnosti vědoma."

Jak zrychlit použití peněz z evropských fondů na likvidování povodňových škod - právě o tom jednají dnes čeští experti se zástupci Evropské komise. Ta slíbila na pomoc Česku téměr dvě miliardy korun. Podle Drahomíry Vrbské z Ministerstva pro místní rozvoj by to mohlo být výhledově ještě víc peněz. "Naší snahou je samozřejmě vyjednat co největší objem té pomoci. Naší snahou je dále vyjednat co nejjednodušší procedury, protože pokud znáte ty standardní procesudry ať už jde i ISPA nebo o Phare, tak jsou nějakým způsobem přesně stanoveny, jsou tam nějaké limity pro poskytování těch prostředků a my se budeme snažit najít takové procedury a takové mechanismy spolu s komisí, aby tyto prostředky k nám do České republiky mohly přijít co nejrychleji."

Jak Vrbská připomněla, Brusel slíbil 58 milionů euro z fondů Phare a ISPA, což jsou necelé dvě miliardy korun. Teď jde ale o to, aby se tyto peníze mohly použít co nejdřív. "Budu trošku opatrnější v tom vyjadřování, protože skutečně neznáme ty konkrétní mechanismy. To je teď na straně komise, aby nás s nimi seznámila. Já si troufám říct, že pokud se jedná zejména o program Phare, tam by ty peníze měly být skutečně velmi rychlé. Velmi rychlé v intencích Evropské komise, myslím si, že bychom měli v řádu měsíců, do konce roku měli mít jasno a ty procedury měly být tak stanovené, že ty peníze bychom mohli začít nějakým způsobem uvolňovat pro realizaci projektů."

O záplavách bude tento týden v Praze jednat komisař Evropské unie pro rozšíření Günter Verheugen. Přiletět by měl zítra večer.

Markéta Kaclová, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme