Čeká nás série tropických dní. Popíjet vodu, omezit fyzickou námahu, radí experti

Nadcházející tropické teploty v Česku vydrží podle předpovědí prakticky až do konce příštího týdne. Teploty přesáhnou 30 stupňů a v sobotu se ještě oteplí. Rtuť teploměru může na jihovýchodě Moravy vyšplhat až na 37 stupňů. Pozor by si měli dávat podle odborníků hlavně kardiaci, lidé s nemocnými ledvinami a senioři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pitný režim | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Při vysokých teplotách může dojít ke zdravotním potížím nejen u chronicky nemocných, ale i u zdravých jedinců. Proto je nutné dodržovat pitný režim, omezit pobyt na slunci – zejména mezi 11. a 15. hodinou,“ zdůrazunila mluvčí pražských záchranářů Klára Fikejzová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak čelit horkému počasí poradil posluchačům Českému rozhlasu odborník na výživu z pražského IKEMu Pavel Suchánek.

„Dále omezit fyzickou námahu, chránit kůži opalovacími krémy s vysokým faktorem. A především se vyvarovat pití nadměrného množství alkoholu.“

„Velké teplo na nás klade obrovské nároky z hlediska chlazení organismu,“ připomněl v Ranním interview také odborník na výživu z pražského IKEMu Pavel Suchánek.

„Ideální jsou potraviny velmi bohaté na vodu, protože zároveň do těla dodáme minerální látky v rozpuštěné formě.“

Jde zejména o ovoce a zeleninu. Odborníci doporučují jíst broskve, meruňky, hroznové víno nebo vodní meloun.

Hlavním zdroj tekutin: voda bez cukru

„Na druhé straně ovoce obsahuje ovocný cukr, energii, takže by nemělo být základním zdrojem tekutin. Měl by to být doplněk. Dva, tři kousky ovoce za den a k tomu minimálně 2,5 litru vody v různé formě,“ poznamenal Suchánek.

Lidé mohou pít ovocné čaje, rozmíchanou vodu se šťávou, ředěný džus. „Ale 80 procent by měla tvořit čistá pramenitá voda,“ zdůraznil Pavel Suchánek.

Podle něho je důležité naučit se tekutiny popíjet, nekonzumovat je najednou v příliš velkém množství.

Česko opět čekají tropické teploty, v sobotu přijdou i intenzivní bouřky

Číst článek

Doporučuje také vyvarovat se smažených pokrmů, ale nebát se tzv. zdravých tuků obsažených třeba v mořských rybách nebo olivovém oleji.

„Nejsem zastáncem úplného vypuštění pohybové aktivity, ale je třeba ji přesunout do ranních a dopoledních hodin,“ apeloval Pavel Suchánek, odborník na výživu z pražského IKEMu.

Výstraha před vysokými teplotami | Foto: Český rozhlas

OBRAZEM: Střední a jižní Evropu opět trápí extrémní horka

Číst článek

Teplé počasí, horko, vedro, léto | Foto: Filip Jandourek

mkp, Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme