Čeká se na definitivní výsledky testů na BSE

V pátek kolem 14. hodiny by měli dát veterináři konečnou odpověď na otázku, zda se skutečně objevil v Česku první případ takzvané nemoci šílených krav. Podezření na výskyt této choroby včera oznámil ministr zemědělství Jan Fencl a případ veterináři zjistili v jihlavském masokombinátu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inkriminovaný vzorek je z krávy staré pět let a osm měsíců, která pochází ze stáda v Dušejově. Jde jen o jeden vzorek, výsledky testu budou podle ministra známy v pátek.

Podle zjištění redaktora Českého rozhlasu Petra Hladíka pochází podezřelý kus z porážky v masokombinátu Kostelecké uzeniny na Jihlavsku. Mluvčí masokombinátu Vladka Pivoňková vylučuje, že by se některá jeho část dostala ke spotřebiteli. "Vzhledem k tomu, že Kostelecké uzeniny do ohlášení výsledků vyšetření odděleně skladují veškeré části porážených kusů, byl podezřelý kus a všechny jeho části pozastaveny. Dále je s tímto kusem nakládáno podle pokynů Státní veterinární správy a je zcela vyloučeno, aby se dostal ke spotřebiteli. Definitivní výsledek bude znám v pátek a je samozřejmostí, že Kostelecké uzeniny nadále vyšetřují veškerá porážená zvířata na BSE."

Státní veterinární správa zatím zakázala přesun zvířat ze zmíněného chovu. Podle šéfa veterinární správy Josefa Holejšovského se lidé nemusejí obávat ani v případě, že se podezření ukáže jako pravdivé. "I když se domníváme, že by k takovému výskytu nemělo dojít, je to důkaz toho, že po něm pátráme a jsme schopni ho najít, pokud tady je, a takové zvíře vyloučit z potravního řetězce."

Nemoc šílených krav byla v Evropě doposud objevena v Německu, kde bylo potvrzeno 67 případů, v Belgii (15 případů) a v Dánsku a Itálii byl potvrzen jeden případ. BSE je zkratka pro bovinní spongiformní encefalopatii, mozkové onemocnění hovězího dobytka. Je příčinou rozkladu centrálního nervového systému zvířete a vždy končí smrtí. Poprvé byla potvrzena v Anglii v roce 1986. Ještě není definitivně prokázáno, že BSE je přenosná na člověka. Pravděpodobnou lidskou variantou BSE je zřejmě Creutzfeld-Jacobova nemoc - neurologické onemocnění, které je jinak buď dědičné nebo se přenáší transplantací. U lidí poprvé diagnostikovali CJD v březnu roku 1996 a od té doby na ni zemřelo skoro 80 lidí. Mezi zvířaty se BSE šíří těmi produkty, do kterých se dostanou části centrálního nervového systému nakaženého zvířete. Za nejpravděpodobnějšího šiřitele se považuje masokostní moučka, kterou jsou krmena i další zvířata - například ovce.

Na prohlášení vědců a britské vlády, že BSE může souviset s lidskou CJD (březen 1996), reagovaly některé státy zákazem dovozu britského hovězího masa a dobytka. Evropská unie poté vyhlásila na britské hovězí embargo, které trvalo 3 roky (do července 1999). Doposud se do Evropské unie nesmí dovážet hovězí z Portugalska (530 případů) a Irska (180 900 případů). Žádný případ zatím nezaznamenaly ze zemí EU jen Finsko, Švédsko a Rakousko. Mimo Evropskou unii byla BSE zaznamenána ve Švýcarsku (370) a v Lichtenštejnsku (2) a u dovezeného dobytka v Kanadě (1), v Ománu (2) a na Falklandech(1).

V České republice se zatím nevyskytl jediný případ BSE ani variantní CJD. Podle odborníků naše normy vylučují šíření BSE v ČR. Skot se od ledna do ČR ze Švýcarska a většiny zemí Unie dovážet nesmí.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Marika Táborská, Radek Fischer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme