Čeká se podpis koaliční smlouvy

Už dnes zřejmě sociální demokracie a Koalice podepíší dohodu o společné vládě. Lidovci a unionisté si v budoucím kabinetu vyjednali šest ministerských funkcí, které by si měli rozdělit na půl. Předseda sociální demokracie a hlavní vyjednavač o příští vládě Vladimír Špidla v neděli v podvečer informoval prezidenta Václava Havla o svém návrhu na personální obsazení kabinetu. Prezidentův mluvčí Ladislav Špaček nevyloučil, že nový premiér by mohl být jmenován v úterý. Prezident počítá se jmenováním nové vlády 15. července a jednající strany jsou zjevně připraveny tento harmonogram dodržet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla a Václav Havel | Foto: Michal Doležal

Prezidentův mluvčí Ladislav Špaček Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl, že předseda ČSSD informoval prezidenta o tom, jak chce vládu obsadit a konzultoval s ním některá jména. Oba se také připravovali na akt jmenování nového kabinetu. Jiné podrobnosti nechtěl Špaček zveřejnit a nevyloučil ani další konzultace.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Špaček: V. Havel se setkal s V. Špidlou

Pravděpodobně už dnes podepíší sociální demokraté se svými uvažovanými vládními partnery z Unie svobody-DEU a KDU-ČSL koaliční dohodu. Oznámil to předseda lidovců Cyril Svoboda. Složení nového kabinetu budou špičky budoucích koaličních stran mít na stole už v neděli nejpozději v pondělí. Svoboda tak potvrdil páteční slib šéfa sociálních demokratů Vladimíra Špidly.

"Je to pravda, že do konce tohoto dne bude věc dokončena, protože bychom chtěli zítra všechny dokumenty představit našim politickým stranám, aby se k nim mohly vyjádřit a odsouhlasit je," prohlásil. O víkendu se podle něj žádné "třecí plochy" nebo problémy při jednání nevyskytly.

Přehrát

00:00 / 00:00

C. Svoboda o koaličních rozhovorech

Už v pátek Vladimír Špidla řekl, že na konci tohoto nebo na začátku příštího týdne ukončí konzultace ohledně personálního složení nové vlády. Vláda by podle něj měla mít celkem 17 členů, je ale možné, že k nim přibude osmnáctý, který by měl na starosti evropskou problematiku.

Pokud budou rozhovory probíhat hladce, mohl by Václav Havel novou vládu jmenovat 15. července.

Funkci v novém kabinetu má zatím zřejmě jistou jen Špidla jako premiér, Stanislav Gross jako staronový ministr vnitra a zřejmě i Jaroslav Tvrdík opět v křesle ministra obrany. Dalšími politiky ČSSD, o nichž se mluví jsou: Pavel Rychetský - justice, Bohuslav Sobotka - ministerstvo financí, Marie Součková - resort zdravotnictví, Zdeněk Škromach - ministerstvo práce a sociálních věcí, Petra Buzková - školství.

Jako o unionistických kandidátech na posty ministrů se hovoří o Petru Marešovi - kultura, Robertu Kolářovi - místní rozvoj a Vladimíru Mlynářovi - ministerstvo informatiky.

KDU-ČSL zřejmě počítá se svým šéfem Cyrilem Svobodou do čela diplomaci, s Liborem Ambrozkem na ministerstvo životního prostředí a s Milanem Šimonovským do vedení resortu dopravy.

Milan Kopp, Petr Doležel, Blanka Černá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme