Čeká vojáky po návratu tzv. syndrom války z Perského zálivu?

Armáda připouští, že na některých vojácích se po návratu z Kuvajtu nebo Iráku může projevit takzvaný syndrom války z Perského zálivu. V devadesátých letech se objevily duševní i zdravotní problémy u několika chemiků, kteří se vrátili z bojiště.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pilot letounu F/A-18 Hornet | Zdroj: ČTK

Podle náměstka ministra obrany Jaroslava Škopka jsou teď ale vojáci v jiné situaci než před dvanácti lety.

"Každý člověk, který se zúčastní takovéto situace, kdy je daleko od domova, ve zvláštních, složitých podmínkách i náročných klimatických podmínkách, kde žije i ve stresu, reaguje podle svého výcviku i založení. Na řadu lidí to může mít následky, ale celkem lze říci, že je o ně dobře postaráno a neměl by to být problém."

Dobytí Bagdádu může trvat dlouho

Boje o Bagdád mohou trvat velmi dlouho. Myslí si to i poradce ministerstva obrany Ludvík Cimburek. Podle něj navíc spojenci nemusí dobýt celou iráckou metropoli.

"Obsazení Bagdádu je nesmírně složitá záležitost. A je otázka, zda spojenci vůbec budou o obsazení kompletního Bagdádu vůbec usilovat. Jejich cílem je odstranění režimu Saddáma Husajna a je možné, že k tomu nebudou potřebovat obsazení celého města". Kalkulace o délce operace jsou teoretické, záleží to na spoustě věcí a bylo by zjednodušující uvádět konkrétní termíny, řekl Radiožurnálu Cimburek.

Všechny články týkající se války v Iráku najdete na této adrese.

Milan Kopp, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme