Čekají nás mimořádně teplé Vánoce na blátě, odhaduje ČHMÚ

Český hydrometeorologický ústav dnes vydal výhled počasí na následující období. Podle něj to letos o Vánocích ale na ladovskou zimu vypadat nebude.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled z Jedlové, les vystupuje z mlhy v dáli | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

Na Vánoce by podle předpovědní statistické metody mělo být spíše tepleji, a to až nadprůměrně.

Denní teploty by se s 50procentní pravděpodobností měly pohybovat mezi 1 a 5 stupni Celsia. V noci by pak mělo mrznout. I tak by ale rtuť teploměru neměla klesnout pod mínus 3 stupně.

„Tlaková výše, která nás ovlivňuje v současnosti, se z jižní a jihovýchodní Evropy odsune nad východní Evropu a brázda nad východním Atlantikem se bude prohlubovat,“ přidává synoptickou předpověď meteorolog Jaromír Hanzlík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Meteorologický výhled na vánoční svátky přibližuje Jaromír Hanzlík z ČHMÚ

Zmíněná brázda s sebou přinese teplý vzduch ze západu a jihozápadu, což může vyvolat inverzní počasí s vyššími teplotami a slunečným počasím na horách, zatímco v nížinách bude ležet inverzní oblačnost.

Nedají se očekávat ani výraznější srážky. V době vánočních svátků tak lze očekávat spíše mrholení v nížinách, které na horách bude mít podobu slabého sněžení. Úhrny ale budou pouze minimální.

„Takový charakter počasí, jaký je v současnosti, bude s největší pravděpodobností i na Vánoce,“ shrnuje Jaromír Hanzlík.

Slunečný a celkově teplý charakter počasí bude ovšem znamenat postupný úbytek sněhové pokrývky. „Úbytek bude vyšší než přírůstek, ale sníh na horách s největší pravděpodobností zůstane,“ dodává Jaromír Hanzlík s tím, že dosáhne maximálně 30 centimetrů.

Marína Dvořáková, Laura Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme