Čekání na Babiše. Probírání 'daňových úniků' ministra financí poslanci opět posunuli

Ministr financí Andrej Babiš z ANO, který se původně ze středečního jednání sněmovny z pracovních důvodů omluvil na celý den, nakonec do dolní komory dorazí. Poslanci zde budou probírat bod pojmenovaný Daňové podvody ministra financí. Do programu jej v úterý prosadil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Babiš záležitost označil za další šaškárnu. Poslanecký klub hnutí ANO se původně snažil debatu o Babišových daních odročit na dnešní podvečer, poslanci to však zamítli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněm ANO, Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

Kalousek tvrdí, že Babiš se vlastně přiznal k daňovým podvodům, když zveřejnil dokumenty o svých příjmech. Z údajů v nich podle předsedy TOP 09 vyplývá, že díky transakcím mezi Babišem a Agrofertem mohly obě strany odvádět méně peněz na daních.

'Každý dělá chyby.' Babiš z nesrovnalostí v majetkovém přiznání viní účetní

Číst článek

"Já žádné daňové podvody nedělám," prohlásil později Babiš. Kalouska a další poslance vyzval, aby ukázali svá daňová přiznání a majetek. Kalouska navíc Babiš nařkl, že si nakradl peníze.

Poslanci se k projednávání bodu dostali ve středu krátce po půl jedenácté. Vzápětí ale vystoupil šéf poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, který navrhl, aby se projednávání bodu odložilo na pátou hodinu odpoledne.

„Pan ministr (Andrej Babiš – pozn. red.) by byl rád přítomen, proto dávám procedurální návrh, aby se rozprava přerušila do 17 hodin,“ přednesl. Poslanci jeho návrh zamítli, Faltýnek poté požádal o dvouhodinovou přestávku na jednání poslaneckého klubu. Jenže ani krátce po poledni Babiš ve sněmovně nebyl. Kalouskův bod proto poslanci opět posunuli, tentokrát přibližně na 14 hodinu.

Pro dnešek byl ministr financí z pracovních důvodů z jednání sněmovny původně omluven. Babiš se od 11.30 totiž zúčastnil v Jihočeském kraji slavnostního zahájení stavby dálnice D3 v úseku Ševětín - Borek.

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek, jenž v úterý bod do programu schůze prosadil, uvedl, že si dokáže představit "dojemný příběh o pracovním vytížení pana ministra". Kalousek nařkl Babiše z toho, že dává přednost osobní prezentaci a pohrdá sněmovnou.

Požadavek na odklad debaty podpořilo jen 43 ze 146 přítomných poslanců, zejména z hnutí ANO a z Úsvitu. Proti bylo 75 poslanců, mezi nimi i značná většina z přítomných sociálních demokratů. Faltýnek hned po hlasování požádal o přestávku na jednání klubu.

Hned v úvodu středečního jednacího dne poslanci uctili minutou ticha oběti nacistické okupace. Vyzval je k tomu ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) v souvislosti s výročím obsazení zbytku Československa nacisty 15. března 1939.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme