Čekání, nebo letenka za 100 tisíc, popisuje z Šanghaje český novinář

Kvůli sopečnému popílku zůstalo v zahraničí také mnoho českých turistů. Jedním z těch, kteří se nemohou vrátit do Česka, je i vedoucí zahraničně-politické rubriky Hospodářských novin Martin Ehl. Zůstal v Šanghaji, kde byl na pozvání čínské vlády a organizátorů světové výstavy Expo 2010.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čekání na odlet

Čekání na odlet | Foto: Tomáš Adamec

Martin Ehl měl stejně jako další čtyři češí novináři letět do Evropy s finskou společností Finnair. Finsko je ale poslední zemí, která po rozptýlení sopečného prachu obnovila své lety.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čekání na letadlo v Šanghaji popsal v rozhovoru pro Řádio Česko Martin Ehl z Hospodářských novin

Čeští novináři se tak dostali do dlouhé fronty čekatelů na návrat, popisuje Ehl v rozhovoru pro Rádio Česko:

“Nejsou kapacitní možnosti ani u jiných společností, takže čekáme, co udělá společnost Finnair, se kterou se alespoň tady v Šanghaji velmi špatně komunikuje. Musíme to dělat přes Prahu, protože tady v Šanghaji mají pouze call centrum, jehož zástupkyně nám oznámila, že náš let byl zrušen, a tím to pro ní skončilo.“

Uvažovali jste, že byste se obrátili třeba české diplomaty v Šanghaji, aby vám pomohli zprostředkovat návrat?

“Jsme ve výjimečné situaci tím, že je o nás postaráno se základním ubytováním ze strany Číňanů, kteří nás sem pozvali na studijní cestu, takže jsme na tom lépe než spousta českých turistů. Zatím jsme nepovažovali za nutné se zkontaktovat s českým generálním konzulátem, ale slyšeli jsme od jedné české rodiny, kterou jsme potkali při prodlužování víza, že konzul byl velmi ochotný a poradil jim, co všechno mají udělat.“

Narazil jste i na situaci, že komunikace z Číny je omezená, že třeba není snadné připojit se na internet?

“My s úřady nemusíme komunikovat, protože jsme tady na pozvání čínských úřadů a ty nám maximálně vyšly vstříc v rámci prodlužování víza. Problém je společnost Finnair, která až do včerejšího večera zdejšího času měla na svých webových stránkách jen strohou informaci, zatímco Češi, kteří přiletěli s Lufthansou a se Swissairem, věděli přesně, jaké mají možnosti, kde jsou na čekací listině jakého letu. Problém je především v komunikaci. Není problém se dostat na internet, ale na jejich webu je informací málo.“

Pokud byste uvažovali o alternativní letecké společnosti, jak obtížné by to bylo?

“Pokud bychom měli neomezené finanční možnosti, tak na neděli se nám nabízela letenka z Pekingu do Frankfurtu zhruba za sto tisíc korun. S tím, že objednávání nových letenek z Šanghaje nebo z Pekingu v tuto chvíli připadá v úvahu od 5. až 10. května dál.“

Martin Hromádka, Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme