Celníci odhalili dva ukrajinské gangy, které do Česka pašovaly cigarety

Celníci vyřešili dva případy pašování cigaret do Česka. Dva ukrajinské gangy podle prozatímního vyčíslení způsobily dohromady škodu na dani ve výši 28 milionů korun. Celkem 11 Ukrajinců skončilo ve vazbě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celníci odhalili dva ukrajinské gangy, které do Česka pašovaly cigarety. Rozsahem větší byla akce s krycím názvem s krycím názvem Dental | Foto: Celní správa ČR

Na první akci s krycím názvem Dental pracovalo Generální ředitelství cel dva roky. Celníci nakonec zadrželi pět Ukrajinců, kterým hrozí až 10 let vězení. Zabavili také auta a desítky tisíc eur v hotovosti.

Od května 2013 členové gangu nelegálně dováželi do Česka cigarety z Ukrajiny, z meziskladů na Slovensku a v Maďarsku.

K dispozici měli 40 vozidel s falešnými registračními značkami.

Celkem propašovali 39 tisíc kartonů. Určené byly především pro tržnice v příhraničních oblastech s Německem nebo pro dělníky na stavbách a ubytovnách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celníci odhalili dva ukrajinské gangy, které pašovaly do Česka cigarety. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Jana Čermáková

Podle Aleše Hrubého z Generálního ředitelství cel bylo organizovanou skupinu poměrně těžké dopadnout.

„V čele stála dominantní žena s absolutní autoritou vůči ostatním členům zločinecké skupiny. Jedním z členů byl bývalý legionář působící v Afghánistánu. Zkušenosti, které nabyl v rámci mise, přenesl na chování zločinecké skupiny během pašování tabákových výrobků, proto bylo velmi komplikované skupinu odhalit,“ vysvětlil Hrubý.

Druhý zásah provedli pražští celníci v rámci akce s krycím názvem Xanh. Případ měl několik společných znaků, proto spolupracovali s Generálním ředitelstvím cel.

Zadrželi šest Ukrajinců, kteří také dováželi do Česka nezdaněné cigarety, celkem přes 850 tisíc kusů. Pašerákům hrozí až osm let vězení.

„Skupina čítala šest osob, některé z nich byly v příbuzenském vztahu. To znamená, že tam byla velká důvěra v rámci distribuce cigaret a tak dále. Co se týče škody, kterou jsme dokumentovali, tak za tři měsíce nám dovezli několik transportů,“ upřesnil Václav Mikeš z Celního úřadu pro hlavní město Prahu.

V tomto případě zabavili celníci pět aut a 40 tisíc eur v hotovosti. Odhadovaná škoda na dani je dva miliony korun.

O osudu zabavených cigaret bude v obou případech rozhodovat soud.

Jana Čermáková, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme