Celníci rozbili gang překupníků tygřích kostí a zabavili 126 kg slonoviny

Čeští celníci se v posledních měsících zaměřili na kontrolu zavazadel pasažérů na letech z Prahy do vietnamské Hanoje a zpátky. Soustředili se přitom na pašování slonoviny, nosorožčích rohů a tygřích kostí. Teď se jim podařilo rozbít gang asijských pašeráků, který se zaměřoval hlavně na produkty z tygrů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zabavená slonovina | Foto: Česká inspekce životního prostředí

„Představa, že u tygrů získáte kosti nebo vývar bez usmrcení, je samozřejmě naivní. Zvíře se zabíjí, dodnes nevíme jakým způsobem. Zřejmě se z něj stáhne kůže. V asijské medicíně se využívají i tkáně typu penisů, vnitřností, očí, chlupů,“ popisuje vedoucí oddělení mezinárodní ochrany přírody České inspekce životního prostředí Pavla Říhová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celníci zadrželi skupinu asijských pašeráků, kteří z Vietnamu do ČR pašovali tygří produkty. Reportáž Pavly Lioliasové

Podle Aleše Hrubého z Generálního ředitelství cel používala skupina pašeráků v Česku exempláře tygrů nebo medvědů hlavně z Afriky.

„Na území České republiky byly z těchto tvorů získávány především produkty, ať už se jednalo o ztužené tuky nebo vývary, které byly následně ve formě tradiční čínské medicíny exportovány na území kontinentální Asie,“ vysvětlil Hrubý.

V Asii je o výrobky z ohrožených zvířat zájem hlavně kvůli jejich využití v medicíně. Lidé věří, že třeba pomáhají v léčbě rakoviny.

Kvůli rostoucímu zájmu už proto pytláci neloví zvířata jen ve volné přírodě. „Do obchodu se zapojují i tygři z odchovů, což u nosorožců či slonů není. Tam jsou to čistě zvířata z přírody,“ dodává Pavla Říhová.

Celníci letos nezadrželi jen asijské pašeráky, ale i pět Čechů. Ti v internetové aukci nabízeli slonovinu, kterou vydávaly za starožitnou. S takovou totiž obchodování není zakázané. Celkem celníci zajistili 126 kilogramů slonoviny v hodnotě šest milionů korun.

„Tato slonovina byla dopravována na území České republiky za západní Evropy. Předpokládáme, že tam se dostala z Afriky a produkt se následně touto cestou dostal až na internetový aukční portál usídlený v České republice,“ říká Aleš Hrubý.

O zabavených předmětech teď rozhodne ministerstvo životního prostředí. Je možné, že některé se použijí například ve výuce, jiné se spálí.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme