Celníci zabavili vlak s nezdaněnými palivy. Poprvé v historii

Daňová správa zadržela na pardubickém vlakovém nádraží cisterny s nezdaněnou naftou. Firma, které tyto pohonné hmoty patří, je podezřelá z daňových úniků. Doposud celníci zabavovali jen automobilové cisterny. Vlak zabavili poprvé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Železniční muzeum Lužná u Rakovníka - cisterna na kolejích | Foto: Pavel Pavlas

24 vagónů, které kontroloři zadrželi, obsahuje přes milion a 400 tisíc litrů nafty. Hodnota zabavené nafty bez spotřební daně a DPH je 17 milionů korun. Palivo stát prodá v aukci.

Pracovníci České daňové správy zjistili, že zadržený vlak byl na cestě z Běloruska, s tranzitem přes Polsko a cílovou stanicí byla Česká republika.

Pohonné hmoty jsou nejdražší v historii, cena benzínu se blíží 36 korunám

Číst článek

„Vlaková souprava byla zadržena na základě toho, že byla dovážena na subjekt, na který byl vydán exekuční příkaz. Dlouhodobě neplní své daňové povinnosti,“ vysvětluje mluvčí České daňové správy Jaroslava Musilová. Celníci plánují, že budou v kontrolách vlaků pokračovat.

V loňském roce se provedlo několik podobných akcí. Celníci se ale zaměřovali na kamiony. Poslední z nich, třídenní akce nazvaná Triangl, se odehrála v listopadu. Tehdy celníci zabavili pět kamionových cisteren a peníze na účtech podezřelých firem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Systém pohybu nelegálních pohonných hmot popisuje Radiožurnálu mluvčí České daňové správy Jaroslava Musilová.mp3

Objem zadržených pohonných hmot je rekordní

„Za celý loňský rok se podařilo zajistit pohonné hmoty z něco kolem 26 kamionových cisteren. Když přepočteme vlakové cisterny na kamionové, tak jsme na nějakých čtyřiceti osmi," zdůrazňuje úspěch Musilová.

To, že celníci zaznamenávají úspěchy v zabavování nelegálně dovážených paliv na silnici, zapříčilo přesun paliv na železnici. „Už jsme schopni i tuto přepravu monitorovat, zasahovat do ní a exekuovat pohonné hmoty z vlaků,“ popisuje Musilová.

Celý podvodný systém funguje tak, že pohonné hmoty dovezené do České republiky se zde několikrát předprodají mezi různými společnostmi. Poté se prodají čerpacím stanicím. Z žádných meziprodejů se neodvede daň z přidané hodnoty a stát přichází o velké částky. „Řádově v miliardách korun,“ dodává Musilová.

Jakub Viliš, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme