Celníci zapleteni do rozsáhlého podvodu

Policie řeší rozsáhlý podvod na hraničním přechodu Vojtanov na Chebsku. Čtrnáct celníků už obvinila ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Dvanáct z nich pracovalo právě na Vojtanově, dva jsou ze Středočeského kraje. Během dvou let se měli podílet na nelegálních dovozech a falšování celních dokladů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hraniční přechod | Foto: Martin Sobotka

"Obvinění celníci umožňovali převážně vietnamským obchodníkům převážet textilní značkové zboží i padělané textilní zboží bez celního řízení. Zároveň bylo obviněno pět civilistů z daňové trestné činnosti a z podvodu," uvedla severočeská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová.

Podle mluvčí Celního ředitelství v Plzni Jitky Blahutové podvody prováděli různými způsoby. Na základě falešných dokladů vykazovali dovozy pro fiktivní firmy, často také deklarovali jiný druh zboží, než byl skutečně v kamionech.

"Bylo sděleno obvinění ze spáchání trestného činu zneužití pravomocí veřejného činitele celníkům z hraničního přechodu Vojtanov, přes který směřovaly kamiony na naše území. Zdokumentováno je celkem 12 případů. Z počtu obviněných jsou čtyři ženy, které u celní správy sloužily velmi krátce a s jednou z nich už byl ukončen služební poměr ve zkušební době v srpnu," uvedla Blahutová.

Zbytek obviněných celníků ředitel plzeňského celního ředitelství přeřadil na jiná pracoviště a další personální opatření provede po výsledcích vyšetřování.

Jak dodává William Lejsek z ústeckého celního ředitelství, nelegální praktiky celníků odhalili jejich kolegové. "Při kontrole přepravovaného zboží se zjistilo, že ten náklad obsahuje zboží, které má zfalšované ochranné známky. Proto se udělala celková kontrola."

Pokud bude obviněným celníkům vina prokázána, hrozí jim kromě ztráty zaměstnání až tříletý trest vězení.

Milan Kopp, Petr Doležel, Marika Táborská, Ivana Solničková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme