Celníkům hrozí, že od ledna přijdou o většinu pravomocí

Českým celníkům hrozí, že se úderem silvestrovské půlnoci stanou civilními zaměstnanci. Přestane totiž platit zákonný předpis, který upravuje jejich služební poměr. Všichni celníci by tak přes noc přišli o drtivou část svých pravomocí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

celnice | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Zákonodárci vyškrtli vloni na jaře z novely celního zákona paragrafy upravující služební poměr celníků. Jejich zařazení v celní správě měl následně upravit zákon o služebním poměru příslušníků ozbrojených sborů. Jenže sněmovna odložila jeho platnost až na přespříští rok.

Mluvčí celní správy Jiří Barták tento problém připouští. "Celní správa má informace o tom, že došlo k některým problémům, které by se mohly promítnout do naší činnosti. A v této chvíli dochází v rámci legislativního procesu k napravení vzniklých chyb," uvedl mluvčí.

Na možné potíže upozornili až sami celníci v půlce listopadu nezávislého senátora Josefa Zosera. Ten se komplikovanou situaci pokusí vyřešit pozměňovacím návrhem zákona na ověřování podpisů, který Senátu předloží na začátku jeho schůze ve středu.

Pokud Senát zákon schválí, budou se jím poslanci podle Zosera moci zabývat až 11. prosince. "Což bude pravděpodobně poslední den jednání Poslanecké sněmovny a máme obavy, že už nebude vůle, aby to projednávala," upozorňuje Zoser.

Opozici udivuje, že se na závažné pochybení přišlo až na konci roku, tedy těsně před termínem, kdy by celníci přišli o některé pravomoci. Stínový ministr ODS Ivan Langer si nevzpomíná, že by zákonodárce na potřebu uzákonění služebního poměru celníků někdo upozorňoval.

"Celou dobu projednávání služebního zákona nikdo nebyl upozorněn na tuto kritickou situaci, která může nastat v případě odkladu účinnosti služebního zákona, a teď je tedy na tahu ministerstvo financí a celní správa, aby se urychleně pokusily tuto kritickou situaci řešit," podotkl Langer.

Martin Hromádka, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme