Celodenní maraton Havlových textů. Dobrovolníci v centru Plzně čtou na památku, i když prší

Plzeň si připomíná nedožité 80. narozeniny Václava Havla, které připadají na středu. Celých 24 hodin čtou dobrovolníci v centru města Havlovy texty. Zájemci se od úterního do středečního poledne střídají u Lavičky Václava Havla v Šafaříkových sadech pod náměstím. Každý z přihlášených čte půl hodiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Plzni si 24hodinovým čtením Havlových textů připomínají jeho nedožité 80. narozeniny | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

V chladném, deštivém a větrném podzimním počasí se u Havlovy lavičky v Šafaříkových sadech schází několik lidí.

Postupně se kolem poledne pouštějí do četby. První z dobrovolníků předčítá jedinou pohádkovou knížku Václava Havla nazvanou Pižďuchové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čtení Havlových textů 24 hodin v kuse. Dobrovolníci v Plzni chtějí připomenout jeho nedožité osmdesátiny. Na místě natáčel Lukáš Milota

Lidé se ve čtení střídají přibližně po 30 minutách. Štafetu zrovna předává dalšímu dobrovolníkovi Ivo Jelínek, který četl ze Zahradní slavnosti. „Bylo to moc hezké, užil jsem si to,“ hodnotí Jelínek.

U Lavičky Václava Havla v Šafaříkových sadech v centru Plzně se občas zastaví i náhodní chodci, třeba Josef Trhlík z Plzně.

„Přišli jsme poslouchat, poněvadž jeho slova se dají přijmout. Dneska někdo proti tomu může něco mít. Ovšem jsou to věci, které by ještě dnes byly platné, kdyby tady Venca byl,“ popisuje Trhlík. S bývalým prezidentem se prý neznal, ale setkal se s ním.

V Plzni si 24hodinovým čtením Havlových textů připomínají jeho nedožité 80. narozeniny | Foto: Lukáš Milota

Do akce, která má připomenout nedožité 80. narozeniny Václava Havla, se zapojí představitelé veřejného života v Plzni i široká veřejnost. Číst se bude i v noci. Na místě je připravena lampička, deky i teplé nápoje. Nechybí ani stan kvůli případné nepřízni počasí.

Lavička Václava Havla je v plzeňských Šafaříkových sadech od října 2014. Tvoří ji dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá strom. Autorem lavičky byl designer Bořek Šípek.

„Mohou číst jakýkoli Havlův text. Knihy tady máme k dispozici, ale kdokoli si může přinést jakýkoli svůj oblíbený text. Kdo může číst? Kdokoli, kdo chce uctít památku Václava Havla,“ popisuje organizátorka Marcela Mašínová.

„Čas je sice rozdělený na půlhodiny. Neznamená to ale, že v rámci tohoto času může číst jen jeden člověk. Na některou půlhodinu se jich přihlásilo více, protože si třeba chtějí společně přečíst jednu hru,“ dodává Mašínová.

Co by Havel dostal k osmdesátinám? Z přejmenování náměstí by měl radost, říká bývalá první dáma

Číst článek

Kdo by se chtěl přidat, má ještě šanci. Pozice od dvou do šesti hodin ráno jsou stále volné. „Je možné se ještě přihlásit nebo rovnou přijít sem,“ říká jedna z organizátorek akce Marcela Mašínová.

Pokud o termíny nebude mít nikdo zájem, vyplní je sami organizátoři. Čtení textů skončí v Šafaříkových sadech ve středu v pravé poledne.

Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme