Celostní medicína by se mohla stát lékařským oborem, plánuje ministerstvo

Pacienti s chronickými bolestmi bez zjevných příčin mají naději na zlepšení svého zdravotního stavu. Ministerstvo zdravotnictví totiž navrhuje přijmout takzvanou celostní medicínu jako nadstavbový obor lékařství.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čekárna u lékaře - ilustrační foto

Čekárna u lékaře - ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek

Podle ministra Leoše Hegera z TOP 09 budou moci obor legitimně využívat všichni lékaři.

„My bychom chtěli, aby v rámci nadstavbového oboru vzniklo několik odborných center, která by se zabývala hlavně školením lékařů, kteří se tomuto oboru chtějí věnovat. Byli by to lékaři velmi širokého spektra, počínaje praktickými lékaři po různé specialisty,“ vysvětluje Heger.

Názory lékařů na celostní medicínu se liší. Někdo ji považuje za šarlatánství, podle jiných měla být využívána už dávno.

Podle profesora Jiřího Heřta by obor nebylo nutné zavádět, kdyby se lékaři věnovali pacientům celkově. Lidem s potížemi bez nálezů prý ale může alternativní léčba pomoci.

„Jsou pacienti, kteří mají těžké potíže – bolesti v zádech, bolesti břicha, klepání u srdce, bolesti hlavy – ale nikde se nic nenajde. Ti pacienti si nedají říct, že je to záležitost psychická. Když je chci poslat na psychiatrii, řeknou – přece nejsem blázen, tam nepůjdu. Právě pro tuto skupinu pacientů by zřízení tohoto oboru bylo skutečně dobré,“ míní Heřt.

Květa Moravcová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme