Celý audit o Čapím hnízdu na internetu. Naznačil rodinné vazby, zneužití dotace neprokázal

Skupina Julia Šumana zveřejnila na Twitteru kompletní auditorskou zprávu ministerstva financí o farmě Čapí hnízdo. Tito anonymové v uplynulých týdnech zásobovali média i veřejnost nahrávkami s vicepremiérem Babišem a někdejším redaktorem MF Dnes Markem Přibilem. Dokument vypracovaný v loňském roce analyzuje skutečnosti kolem projektu, na který byla čerpána dotace 50 milionů korun. Auditoři docházejí k závěru, že nelze prokázat, ani vyloučit propojení Čapího hnízda s holdingem Agrofert v době žádosti o dotace. Pokud by propojení existovalo, farma by neměla šanci dotaci určenou pro malé a střední podniky získat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Auditoři konstatují, že nedokážou posoudit, zda byla farma Čapí hnízdo nezávislým malým nebo středním podnikem, když o dotaci žádala.

Kdo se přišel rozloučit? Babiš v Čapím hnízdě 'slaví' odchod z postu ministra financí

Číst článek

„Důvodem je skutečnost, že auditorský tým není schopen posoudit, zda společnost Agrofert Holding, a. s., či nějaká z propojených společností nepůsobily na stejném relevantním trhu či sousedním trhu," uvádí zpráva.

„Auditorský tým je přitom přesvědčen, že ostatní znaky propojení (s ohledem na rodinné vazby, obchodní vztahy, hospodářské propojení a přístup k finančním trhům bez typických obtíží malých a středních podniků) byly prokázány," napsali auditoři. Auditorská zpráva konstatuje, že konečné posouzení záležitosti podléhá Evropské komisi.

Kauzou Čapí hnízdo se zabývá policie. Okolnosti získání dotace prověřuje také Evropský úřad pro boj proti podvodům.

Čapí hnízdo | Foto: Filip Jandourek

Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně dosáhla na evropskou dotaci, kterou by jako firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila mezi firmy Agrofertu.

Babiš loni v březnu na mimořádné schůzi sněmovny ke kauze Čapí hnízdo svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Byl to podvod, tvrdí o Čapím hnízdu Neovlivní.cz. Bludy bývalých novinářů Mafry, reaguje Babiš

Číst článek

Čapí hnízdo na Benešovsku nabízí prostory pro pořádání konferencí, firemních nebo společenských akcí. Na minulou sobotu sem Babiš na dříve ohlášenou oslavu pětiletého výročí Nadace Agrofert pozval k rozloučení zaměstnance ministerstva financí, z jehož vedení byl v tomto týdnu odvolán. V červenci má mít Babiš na Čapím hnízdě svatbu s dlouholetou partnerkou Monikou.

Letos na počátku února převedl Babiš svůj majetek, včetně koncernu Agrofert, do svěřenských fondů. Reagoval tak na zákon o střetu zájmů, podle kterého se omezuje přístup firem vlastněných členy vlády ke státním dotacím. Před odvoláním z vlády Babiš řekl, že se nechystá své společnosti znovu ze svěřenských fondů vyzvednout.

Anonymní skupina Julius Šuman a nahrávky s Babišem

Účet na Twitteru a YouTube Julius Šuman je nazván podle jména řídícího důstojníka StB agenta Bureše. „Andrej Babiš má na každého složku. My máme složku na Andreje Babiše. Jsme Skupina Juliuse Šumana, která v anonymitě sbírá informace o AB," uvádí o sobě twitterový účet.

Anonymní skupina zveřejnila začátkem května postupně tři nahrávky. V první se Babiš vulgárně vyjadřuje o některých ministrech z ČSSD. Nevybíravě mluví také o premiérovi a šéfovi sociálních demokratů Bohuslavu Sobotkovi a několika novinářích.

Ve druhé pak mluví s redaktorem MF Dnes Markem Přibilem. Muž Babišovi říká, že má materiály o ministru zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi z ČSSD. Babiš se ale vyjadřuje proti jejich uveřejnění. „Já bych to teď nedával. Nechal bych si to až na příští rok," říká na nahrávce ministr financí.

Třetí nahrávka také zachycuje Babišovu schůzku s novinářem Přibilem. Redaktor mu podle ní přinesl policejní výslech z kauzy Bereta. A Babiš mu následně udílí instrukce: „Já bych to načasoval někdy před ten jejich sněm socanský něco, a něco před volbami."

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme