Cena benzinu může růst kvůli biopalivu, informují HN

Čeká nás zdražení pohonných hmot? Jak pro Hospodářské noviny připustil ministr zemědělství Jan Mládek, je to možné, a to kvůli přidávání biolihu. Unikátní operace prostaty zastavil nedostatek peněz, píše Právo. Lidové noviny informují, že i přes masivní propagaci internetového bankovnictví staví peněžní ústavy v Česku nové pobočky. Na květinovou výzdobu v Praze se zaměřila Mladá fronta Dnes.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Litr benzinu může zdražit až o 60 haléřů kvůli tomu, že se do něj začne podle vládního záměru přidávat biolíh. Pro Hospodářské noviny to připustil ministr zemědělství Jan Mládek. Po dosavadních jednáních s resortem financí a dalšími zúčastněnými to podle něj vypadá, že místo dosud uvažované úlevy na spotřební dani, bude jen plošně nařízeno přidávání biolihu do benzinu.

Ještě minulý měsíc přitom vláda podpořila Mládkův materiál, podle kterého by podpora biopaliv měla spočívat ve vratce spotřební daně. Jinak by totiž nebyla schopna cenově konkurovat klasickým pohonným hmotám. Teď se podle listu zřejmě kabinet přiklání k tomu, aby vyšší cenu biopaliv platili motoristé rovnou u pump. Podpory by v takovém případě dostávali zemědělci. Podle ministra Mládka by to mělo být 45 eur, tedy asi 1 350 korun za každý hektar obilí nebo řepky, které budou určeny na zpracování pro biopaliva.

S přidáváním několika procent biosložek do benzinu i nafty počítala vláda už v minulých letech. Start ale stále posouvala, teď si určila termín od příštího roku. Ani ten ovšem není jistý. Například přidělování licencí lihovarům na výrobu biolihu provázelo silné podezření z korupce, tendr byl zrušen. A teď se podle Mládka zdá výhodnější vyrábět biolíh spíše z přebytků cukrové řepy než z obilí, dodávají Hospodářské noviny.

Šest pacientů, kteří jako jediní z celé republiky podstoupili v plzeňské fakultní nemocnici premiérovou operaci zvětšené prostaty pomocí laseru, jsou kvůli nedostatku peněz zatím posledními. Píše to deník Právo. Přístroj zapůjčil urologické klinice americký výrobce jen na několik dní. Teď si ho vezme zpátky, dokud se nemocnici nepodaří zajistit finance na jeho nákup.

Jak listu řekl přednosta urologické kliniky Milan Hora, hledají peníze a způsob, jak pro operace získat legislativní oporu. Přístroj stojí kolem tří miliónů korun. Navíc na každého operovaného pacienta je třeba nové vlákno v hodnotě 20 tisíc korun. Protože operaci zatím v Česku nikdo neprovedl, není v sazebníku pojišťovny, a není tedy hrazená. Podle Hory ani zároveň neexistuje legální možnost, jak by si například na pořízení nového vlákna do přístroje mohl pacient finančně přispět.

A právě to je potřeba vyřešit než bude možné unikátní metodu zavést. Laserovým paprskem se při ní zvětšená tkáň prostaty doslova odpaří. Na rozdíl od klasických operací skalpelem nebo laparoskopií je nová metoda šetrnější, rychlejší, pacient při ní nekrvácí a je schopen se vrátit do práce už po dvou až třech dnech.

Čím dál víc Čechů ovládá své účty v bance pomocí internetu nebo telefonu, všímají si Lidové noviny. I přesto tuzemské peněžní ústavy neustále rozšiřují svoji pobočkovou síť. Do konce roku se u nás objeví dohromady přes 50 nových filiálek bank. Náklady na otevření jednoho nového kontaktního místa pro klienty bank přitom šplhají do miliónů. Podle peněžních ústavů si ale pobočky své místo zaslouží. Otevírají je v místech, kde nemají zastoupení nebo kde vidí potenciál pro další růst. Podle bankéřů totiž stále platí, že pro složitější operace vyžadují zákazníci osobní kontakt s pracovníkem banky.

Rozkvetlé město jako v Německu nebo Rakousku - taková by už brzy měla být i Praha, která byla dosud ve srovnání se západoevropskými městy na květinovou výzdobu chudá. Jak informuje Mladá fronta Dnes, některé městské části se totiž rozhodly investovat do květinových programů. V ulicích metropole se tak objeví květinové věže a okna domů budou zkrášlovat truhlíky třeba s převislými muškáty.

Renáta Prátová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme