Obohacení i romantická recyklace. Cenu Klubu za starou Prahu získal olomoucký ateliér studia Ječmen

Cenu Klubu Za starou Prahu v pondělí dostali Lukáš a Eva Blažkovi, kteří spolu tvoří architektonické Studio Ječmen, za svůj vlastní ateliér. Postavili si ho sami na předměstí Olomouce ve Chválkovicích. Využili k tomu část proluky mezi dvěma domy a použili i prvky starších staveb z blízkých i vzdálenějších míst.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězná budova ateliéru Ječmen v Olomouci-Chválkovicích | Foto: Luděk Peřina | Zdroj: ČTK

Blažkovi ateliér umístili do části proluky, která byla vedle domu prarodičů Lukáše Blažka a vedla na dvůr. Část proluky zachovali, aby na ní mohl zůstat průchod a rostliny a stromy.

Inspirovala ho zkáza po Hirošimě. Letošní ‚Nobelovu cenu‘ za architekturu dostal Arata Isozaki

Číst článek

„Z potřeby manifestovat naše architektonické cítění a z nutnosti zhmotnit desetiletou vyčerpávající praxi v Olomouci jsem se s kolegyní – manželkou – rozhodl zahájit svépomocí stavbu ateliéru,“ uvedl k záměru stavby Blažek.

Pro ateliér recykloval velká okna ze zábřežské Masarykovy základní školy z roku 1938 od hradeckého architekta Oldřicha Lisky. Prosklené stěny jsou vedle modré barvy dominantou stavby, výrazné, ale přitom nerušící své okolí.

Autoři, jak uvádějí, „romanticky recyklují“ i další použité části – parkety a topná tělesa jsou z kasáren, zrcadlové nerezové plechy z dřívějšího ateliéru studia, židle jsou z babiččina obýváku a světla ze šrotu.

Obohacení prostředí

Nové plechové schodiště připomíná parník a nový nábytek je ze surové dřevotřísky. Strop zůstal betonový a barva noční modř použitá na fasádu je podle autorů „zosobnění neviditelnosti domu“.

Mezi finalisty 15. ročníku byl i bytový dům v Kopečné ulici v Brně od ateliéru RaW | Foto: Václav Šálek | Zdroj: ČTK

Podle pořadatelů ceny všechny nominované stavby měly za cíl nenarušit, nýbrž obohatit prostředí starých měst a vesnic. Předseda Ceny Klubu Za starou Prahu Rostislav Švácha ocenil, že se „po několika letech půstu, který nepodává příznivé svědectví o architektuře Prahy“, mezi finalisty dostala dvě díla z hlavního města.

‚Fenomén bez kompromisů.‘ Světoznámá architektka Eva Jiřičná slaví osmdesátiny

Číst článek

Jsou jimi bytový dům v Nuselské ulici od týmu Petra Bouřila a osobitá dřevostavba kulturního centra Proluka na Francouzské třídě od Jana Fabiana.

K linii staveb neobvyklých, a přece kontextuálních, se v letošním ročníku přiřazuje přístavba regionálního muzea v Kolíně od Ireny Hrabincové, komunitní centrum v obci Lisovice od Létajících inženýrů nebo neofunkcionalistická škola v Nezamyslicích od studia Malý Chmel.

Kolekci finalistů doplňuje bytový dům v Kopečné ulici v Brně od ateliéru RaW a polyfunkční dům ve Valašském Meziříčí navržený Miroslavem Pospíšilem. Soubor těchto osmi staveb podle organizátorů zaujme velikou různorodostí architektonických přístupů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme