Klamavá sleva ceny cukru? Inspektoři prověřují podnět Nekuly, porušení zákona ale zatím nepotvrdili

Kontrola České obchodní inspekce na základě podnětu ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) kvůli cenám cukru v maloobchodním řetězci zatím nenasvědčuje porušení zákona v dozorové kompetenci inspekce. V úterý to uvedl její mluvčí Jiří Fröhlich. Kontrola ještě nebyla ukončena. Inspekce uvedla, že na případné klamavé obchodní praktiky týkající se potravin dohlíží Státní zemědělská a potravinářská inspekce, kterou s podnětem seznámila.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cukr, ilustrační foto

Řetězec měl podle Nekuly udávat cenu ve slevě ve výši běžné ceny, inspekce to ale zatím nebyla schopna potvrdit (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nekula o podání podnětu České obchodní inspekce informoval na konci února kvůli možnému klamání spotřebitele. Uvedl, že ministerstvo zaznamenalo podnět, kdy cukr krystal byl v obchodě nabízen ve slevové akci za 32,90 Kč, a cena bez slevy byla 39,90 Kč.

Podle Nekuly se nejednalo o slevu, protože cena v akci byla běžná cena. Vnímá to jako klamání spotřebitele. Podnět dalo ministerstvo kvůli výraznému zdražení cukru v obchodech na podzim loňského roku také antimonopolnímu úřadu.

Britové se potýkají s nedostatkem zeleniny. Obchody omezují množství, které si mohou zákazníci koupit

Číst článek

Inspekce nejdříve vyhodnocovala, zda je k prošetření podnětu příslušná a týká se zákona o ochraně spotřebitele. Fröhlich nyní sdělil, že podnět směřoval na cenu cukru za 39,90 Kč bez slevové karty. Inspektor byl v postavení spotřebitele s touto cenou řádně seznámen a cena 39,90 Kč byla také řádně naúčtována.

„Kontrola ještě nebyla ukončena, ale zatím průběh kontroly, co se právě ceny cukru týká, nenasvědčuje porušení zákona v dozorové kompetenci České obchodní inspekce. Spotřebitel byl řádně seznámen s cenou výrobku a za tuto cenu byl výrobek i správně účtován,“ uvedl.

Doplnil, že případné klamavé praktiky na úseku potravin má v kompetenci Státní zemědělská a potravinářská inspekce a Česká obchodní inspekce zde nemá dozorové pravomoci. Proto ji také oslovila.

Poctivost prodeje

Česká obchodní inspekce na svém webu k působnosti úřadu uvádí, že potravinami, pokrmy nebo tabákovými výrobky se zabývá pouze z hlediska poctivosti jejich prodeje, jako je například správné účtování ceny, případně omezení jejich prodeje například osobám mladším 18 let.

Prvňáček v náchodské škole při vyučování omdléval hlady. Teď má obědy zdarma

Číst článek

Uvádí, že Státní zemědělská a potravinářská inspekce vykonává dozor nad kvalitou potravinářských výrobků. Ministerstvo zemědělství uvádí, že tato inspekce kontroluje především bezpečnost, jakost a správné označování potravin, surovin pro jejich výrobu, zemědělských výrobků a tabákových výrobků.

Nekula minulý týden oznámil, že ministerstvo zemědělství povede meziresortní skupinu, která se bude věnovat vysokým cenám potravin. Součástí budou zástupci ministerstev financí a průmyslu a obchodu, zástupce úřadu vlády a Národní ekonomické rady vlády.

Skupina se má poprvé sejít 21. března, kdy bude mít k dispozici nejnovější data Českého statistického úřadu za únor. „Jde o to, abychom v rámci zákonných pravomocí naplno a tvrdě uplatnili všechny možnosti, co máme, pokud zjistíme, že se děje něco nekalého v celém dodavatelském řetězci,“ řekl Nekula.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme