Cena vakcín proti prasečí chřipce se odvíjí od rezervací

Cena vakcín proti takzvané prasečí chřipce se bude řídit podle smlouvy, kterou daný stát uzavře. Českému rozhlasu to řekl Roman Prymula, šéf České vakcinologické společnosti. Cenu ovlivňuje hlavně rezervace výrobní kapacity.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

injekční stříkačky

injekční stříkačky | Foto: Stockbyte

Země, které si ji nezakoupily, budou mít vyšší cenu vakcín. V tuto chvíli jsou ale všechny vakcíny vyprodané. Prymula Radiožurnálu řekl, jak rezervační kapacita funguje.

"Samozřejmě budou různé ceny podle toho, jakou smlouvu daný stát uzavře. Tady byly takzvané rezervační poplatky, kdy si země nakoupila výrobní kapacitu a čekala, kdy bude spuštěna výroba. Pro ní potom bude cena vakcíny podstatně příznivější," řekl Roman Prymula.

I on přitom zdůrazňuje, že označení 'prasečí chřipka' pro tuto nákazu není nejvhodnější. "Tento virus je unikátní v tom, že vznikl kombinací viru ptačího, prasečího a lidského. Je tedy přenositelný více směry," popisuje charakter nebezpečného viru Roman Prymula.

"Virus, který tady cirkuluje v tuto chvíli, je tady vlastně nepřetržitě. Čas od času se vyskytuje v říši lidské, čas od času zmizí v říši zvířecí. Takže ta chřipka, přestože se nazývá prasečí, ve své podstatě pravděpodobně prasečí nebyla ani na počátku," dodává k tomu odborník na vakcinolog

Během víkendu přibylo v Česku dalších 20 případů této choroby. Jde zatím o největší jednorázové zvýšení počtu nakažených. Celkem je u nás už 63 potvrzených případů. Nákazy potvrdila Národní referenční laboratoř pro chřipku ve Státním zdravotním ústavu. Zatím nejsou zprávy o závažnějších potížích pacientů. Naprostá většina z nich je v domácí izolaci a zotavuje se bez léčby antivirotiky.

Hlavní hygienik Michael Vít v neděli České televizi uvedl, že očkovací sérum bude stačit zhruba pro čtvrtinu obyvatel republiky: "V první fázi by vakcína měla sloužit k očkování skupin, které musí zabezpečit chod této společnosti tzn. zdravotníci, potravináři, výrobci pitné vody, výrobci energie, doprava, hasiči, policejní sbor a tak dále."

Kvůli podzimní pandemii prasečí chřipky už vláda přijala určitá opatření. Podle ministryně zdravotnictví Dany Juráskové budou navýšeny zásoby antivirotik tak, aby Česká republika měla účinný lék pro 25 procent populace. To znamená, že vláda zajistí dva a půl milionu dávek léků Relenza a Tamiflu.

Na podzimní pandemii se připravují i nemocnice, doplňují vybavení dýchacími přístroji pro pacienty s komplikacemi a ochranné pomůcky pro zdravotníky.

Přečtěte si také:
Jihočeský kraj má prvního nakaženého tzv. prasečí chřipkou
Nový druh chřipky se objevil v Pardubicích
Počet nakažených prasečí chřipkou stále stoupá. Vláda se připravuje na pandemii
D. Rath: Prasečí chřipka je mediální bublina
Česká studentka se nakazila prasečí chřipkou v Anglii
Prasečí chřipkou by mohly v Česku onemocnět dva miliony lidí

Milan Kopp, Alžběta Rákosová, Lenka Rafaelová, Anna Duchková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme